uprkos nevremenu
U Bihaću održani mirni protesti zbog migrantske krize
Zbog prisustva velikog broja migranata koji su do prije nekoliko dana slobodno hodali po Bihaću, građani žive u strahu
Nevrijeme i kiša nisu spriječili nekoliko stotina građana Bihaća da se okupe na mirnom protestu i tako iskažu svoje nezadovljstvo odnosom države prema ovom gradu i migrantskoj krizi koja je u posljednjih nekoliko dana uzrokovala niz komplikacija i problema.
Poučeni iskustvom od ranije kada su organizatori pojedinci kažnjeni s visokim novčanim kaznama, građani su se ovaj put organizovali putem društvenih mreža, bez zvaničnog organizatora i govora. Cilj mirnog okupljanja bio je da se skrene pažnja šire javnosti na probleme koje imaju usljed eskalacije migrantske krize.
“Danas sam ovdje u ulozi građanina, a ne političara i osjećam veliku odgovornost prema Bišćanima koje ni jako nevrijeme nije spriječilo da se okupe i pošalju poruku vlastima da je došlo do grla i da se nešto konačno mora poduzeti u pravcu rješavanja ove krize. Ovo je nadležnost Vijeća ministara i članova predsjedništva BiH i oni to trebaju rješiti”, poručila je Azra Hadžić Bećirspahić, zastupnica u Parlamentu FBiH.
Zbog prisustva velikog broja migranata koji su do prije nekoliko dana slobodno hodali po Bihaću, građani žive u strahu. Plaše se za imovinu i da im životi ne budu ugroženi.
“Drago mi je što su počeli da kupe migrante po gradu i odvoze ih na Vučjak. Ovo se više ne može izdržati, jer ulaze u kuće koje su prazne. Živim u bihaćkom naselju Čekrlije i neku noć sam zatekao migrante u kući. Prijavio sam to policiji, ali ne mogu im ništa jer nemaju dokumenta i ne mogu da ih procesuiraju. Zato sam došao ovdje večeras da pokažem nezadovoljstvo odnosom viših instanci prema ovom našem problemu”, izjavio je Adnan Sadiković, mještanin Bihaća i učesnik mirnog okupljanja.
Senad Bajrić iz naselja Kostela, koje se nalazi kod hotela Sedra gdje borave izbjeglice, kaže da nema ništa protiv da se tim ljudima pomogne, ali je nezadovoljan odnosom državnih institucija koje nisu uredile sistem da funkcioniše u ovakvim situacijama.
“Nije ključ problema BiH samo migrantska kriza već sveobuhvatna situacija na području cijele države u sigurnosnom i svakom drugom smislu jer institucije države ne rade svoj posao. Međunarodna zajednica je dužna kao protektor da uredi sistem kako bi funkcionisao da građani ubuduće ne bi bili ugroženi ovakvim i sličnim situacijama”, kaže Bajrić.