Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

The Telegraph

Rat u Ukrajini mogla bi okončati Saudijska Arabija, Trumpov ultimatum ni Putin ni Zelenski neće moći odbiti?!

zelenski trump putin
FOTO: Screenshot
Zelenski, Trump i Putin

Uskrsnuće sovjetskog vojno-industrijskog kompleksa – da posudimo izraz od Pierre-Marie Meuniera, francuskog obavještajnog analitičara – kanibalizira ostatak privrede

Ukrajina polako gubi trogodišnji rat na bojnom polju. Rusija polako gubi ekonomski rat otprilike jednakim tempom. Prihodi Kremlja od izvoza nafte su preniski da bi se održao rat visokog intenziteta i niko Vladimiru Putinu neće posuditi ni kopejke, piše The Telegraph.

Ruska pregrijana, vojno-keynesijanska ratna ekonomija izgleda umnogome poput disfunkcionalne njemačke ratne ekonomije kasne 1917., kojoj je ponestalo kvalificirane radne snage i koja je ostala “ispod vode”ne linije” nakon tri godine savezničke blokade – kao što će kasnije logistički neuspjesi Ludendorffove ofanzive otkriti.

Pad Assada srušio je Putinov kredibilitet na Bliskom istoku

Putinova strateška pobjeda u Ukrajini bila je daleko od neizbježne prije dvije sedmice, a sada je još dalje nakon što se Assadov režim srušio poput kule od karata, srušivši Putinov kredibilitet na Bliskom istoku i u Sahelu. Nije mogao učiniti ništa da spasi svog jedinog državnog saveznika u arapskom svijetu.

putin assad
Foto: Agencije
Assad i Putin: Ruska (po)moć ponovo zakazala

Turska je sada gospodar regije. Turske snage morale su uskočiti kako bi spasile blokirane ruske generale. Čak i ako Putin uspije zadržati svoju mornaričku bazu u Tartusu – veliko ako – ovaj ustupak bit će pod otomanskim uslovima i trpljenjem. “Putin sada ulazi u mirovne pregovore u Ukrajini s pozicije slabosti”, kaže Tim Ash, regionalni stručnjak u Bluebay Asset Managementu i saradnik Chatham Housea.

Kad je Trump pobijedio na američkim izborima 2016., slavilo se u Kremlju. No, ovaj put izgleda nema iluzija. Anton Barbashin iz Riddle Russia kaže da je Donald Trump uveo 40 rundi sankcija Rusiji, opovrgavajući svoje prijateljstvo s Putinom pred kamerama. Upozorio je da Putin neće dobiti sve četiri pripojene (ali neosvojene) ukrajinske oblasti Donjeck, Lugansk, Herson i Zaporožje.

Donald Trump sprema ultimatum koji ni Putin ni Zelenski ne mogu odbiti?

Barbashin kaže da ruski čelnici očekuju da će Trump postaviti ultimatume i Kijevu i Moskvi: ako Volodimir Zelenski odustane od mirovnih uslova, SAD će prekinuti svu vojnu pomoć; ako Putin bude odugovlačio, SAD će povećati vojnu pomoć i “bombardovati” rusku ekomoniju.

Donald Trump
Foto: Screenshot/X
Donald Trump neće moći poništiti tu odluku

Ta se ekonomija dvije godine dobro držala, ali ove treće godine postalo je teže. Centralna banka podigla je kamatne stope na 21 posto kako bi ugušila spiralu inflacije. “Ekonomija ne može ovako dugo postojati. To je kolosalan izazov za poslovanje i za banke”, rekao je German Gref, izvršni direktor Sberbanka.

Sergei Chemezov, čelnik odbrambenog diva Rostec, rekao je da monetarna stiska postaje opasna. “Ako ovako nastavimo, većina kompanija će u biti bankrotirati. S stopama većim od 20 posto, ne znam ni za jednu kompaniju koja može ostvariti profit, čak ni u trgovini oružjem,” rekao je.

Rat u Ukrajini ostavio je Rusiju bez radnika

Uskrsnuće sovjetskog vojno-industrijskog kompleksa – da posudimo izraz od Pierre-Marie Meuniera, francuskog obavještajnog analitičara – kanibalizira ostatak privrede. Oko 800.000 mladih i najobrazovanijih napustilo je zemlju. Broj zaklanih ili osakaćenih u stroju za mljevenje mesa približava se broju od pola miliona.

Rat u Ukrajini
Foto: X

Ruski ministar digitalnih nauka kaže da je manjak IT radnika oko 600.000. Odbrambena industrija ima 400.000 nepopunjenih radnih mjesta. Ukupni nedostatak radne snage je blizu 5 miliona.

Anatolij Kovaljov, voditelj nanotehnološkog centra Zelenograd, rekao je da je njegova industrija osakaćena nedostatkom opreme i da ne može pratiti inostrane isporuke. “Nedostaje kvalificiranih stručnjaka: inženjera, tehnologa, programera, dizajnera. Fakulteta i tehničkih škola koje školuju kadrove za industriju praktički nema”, rekao je.

Ukupna dnevna zarada od izvoza svih fosilnih goriva iznosila je oko 1,2 milijarde dolara (940 miliona funti) sredinom 2022. Padali su zadnjih 10 mjeseci uzastopce i sada iznosi jedva 600 miliona dolara. Kremlj uzima dio toga za budžet, ali to je daleko premalo za finandiranje ratnog stroja koji guta desetinu BDP-a na ovaj ili onaj način.

Prihodi od poreza na naftu pali su na 5,8 milijardi dolara u novembru, na temelju prosječne cijene nafte Urals od blizu 65 dolara po barelu. Ta bi cijena mogla još puno pasti. Rusija je suočena s početnim ratom cijena sa Saudijskom Arabijom na azijskim tržištima.

Putin napada Fond nacionalnog bogatstva kako bi pokrio manjak. Njegova likvidna imovina pala je na najnižu razinu u 16 godina od 54 milijarde dolara. Njegove rezerve zlata pale su sa 554 na 279 tona u posljednjih 15 mjeseci. Fondu su ostali nelikvidni udjeli koji se ne mogu iskristalizirati, poput vlasničkog udjela u Aeroflotu.

Dugo očekivani porast cijena nafte nikako da se dogodi

Dugo očekivani porast cijena nafte nikako da se dogodi. JP Morgan je rekao da će višak globalne ponude sljedeće godine dosegnuti 1,3 miliona barela dnevno zbog rastuće proizvodnje iz Brazila, Gvajane i američkog škriljevca. Igor Sečin iz Rosnjefta rekao je svom starom prijatelju iz KGB-a Putinu da se pripremi za 45-50 dolara sljedeće godine. Prilagođeno za inflaciju, to odgovara nivou koji je doveo do bankrota Sovjetskog Saveza 1980-ih.

Svrha zamršenih naftnih sankcija G7 bila je – do prije mjesec dana – pojesti Putinov prihod bez smanjenja globalne opskrbe naftom i pogoršanja šoka nad troškovima života na Zapadu. Ovo je bio djelomičan uspjeh. Rusija je morala okupiti flotu tankera u sjeni i slati naftu iz baltičkih i crnomorskih luka kupcima u Indiji i Kini, koji su se teško cjenkali.

Međunarodna agencija za energiju procjenjuje da je popust na sirovu naftu Urals u razdoblju od 2023. do 2024. u prosjeku iznosio 15 dolara, uskraćujući Putinu 75 miliona dolara dnevno prihoda od izvoza.

Zapšto se ruski dronovi Geran-2 vrte izvan kontrole

Rusija može zaobići tehnološke sankcije, ali njeni su sistemi konfigurirani za zapadne poluvodiče. Ove čipove ne mogu lako zamijeniti kineski dobavljači, čak i ako su spremni riskirati sekundarne sankcije SAD-a, što većina nije. Čipovi se kupuju po visokoj premiji na globalnom crnom tržištu i nepouzdani su.

Ukrajinske trupe primijetile su da se ruski dronovi Geran-2 vrte izvan kontrole. Washington Post izvještava da su laserski navođene naprave na ruskim tenkovima T-90M “misteriozno nestale”, uvelike smanjujući sposobnost.

Ministarstvo industrije pokušavalo je razviti analoge koji bi zamijenili čipove Texas Instrumentsa, Aeroflexa i Cypressa, ali je u oktobru priznalo da su sva tri tendera propala. Alexey Novoselov iz kompanije za sklopove Milandr rekao je da Rusija ne može nabaviti izolatorske tehnologije potrebne za izradu čipova od 90 nanometara ili manje. Mračno je doba.

SAD je stegnuo obruč prije tri sedmice, nametnuvši sankcije Gazprombank i preko 50 ruskih banaka povezanih s globalnim transakcijama. To je uvelike zakompliciralo mogućnost Rusije da trguje energijom i kupuje tehnologiju na crnom tržištu. Nakratko je srušio rublju, koja se sada kreće oko 100 za dolar.

Mnogi predviđaju da će Saudijska Arabija povući potez koji će označiti početak potpunog sloma ruske ekonomije

Kineske banke prestale su prihvaćati ruske UnionPay kartice. Kineski mediji kažu da su se izvoznici povukli s ruskih stranica za e-trgovinu kao što su Yandez ili Wildberries jer naknade za plaćanje putem trećih strana više ne pokrivaju male profitne marže. Neki nisu uspjeli izvući svoj novac iz Rusije i suočavaju se s velikim gubicima.

Malo je ko predvidio iznenadni i potpuni kolaps sovjetskog režima, iako su svi znakovi ekonomskog propadanja i imperijalnog pretjeranog dosega bili prisutni do 1989. godine.

muhamed bin salman
Foto: Screenshot/ YouTube

Putinov režim još nije na ovoj tački, ali bila bi potrebna samo još jedna promjena na Bliskom istoku da se stvari dovedu do vrha. Ako Saudijci opet odluče preplaviti svijet jeftinom sirovom naftom kako bi nadoknadili tržišni udio – kao što mnogi predviđaju – nafta će pasti ispod 40 dolara i Rusija će se izmaknuti ekonomskoj kontroli.

Rat u Ukrajini bi mogao završiti u Rijadu.