Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

bern

Potpisan istorijski sporazum između Evropske unije i Švicarske

eu svicarska sporazum
FOTO: Screenshot
Ursula von der Leyen i Viola Amherd

Švicarska vlada se prije više od 30 godina zalagala za ulazak u Evropsku uniju, ali su građani 1992. odbili pridruživanje

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen izjavila je danas da su višegodišnji pregovori o budućem sporazumu o saradnji sa Švicarskom uspješno okončani.

Von der Leyen je sporazum između Evropske unije i Švicarske opisala kao “istorijski” na zajedničkoj konferenciji za medije sa švicarskom predsjednicom Violom Amherd u Bernu, javlja AFP. 

– U ovom izazovnom okruženju, u kojem se globalni odnosi moći stalno mijenjaju, snažna partnerstva poput našeg nisu samo prednost, nego i obaveza – objavila je von der Leyen na platformi X.

Švicarska vlada se prije više od 30 godina zalagala za ulazak u Evropsku uniju, ali su građani 1992. odbili pridruživanje povezanoj Evropskoj ekonomskoj zoni (EEA), nakon čega su prekinuti koraci ka članstvu u EU. Od tada je zaključeno 25 bilateralnih sporazuma.

Novi sporazum o saradnji

Novi sporazum o saradnji osmišljen je kako bi produbio i proširio odnose EU i Švicarske s višestrukim ažuriranjima postojećih bilateralnih sporazuma o trgovini i putovanjima, koji su zastarjeli usljed izmjena zakonodavstva EU.

Ovo uključuje sporazume o avijaciji, migraciji i trgovini poljoprivrednim proizvodima. Novi sporazumi obuhvataju sigurnost hrane, saradnju u borbi protiv zdravstvenih prijetnji poput pandemija, kao i učešće Švicarske u istraživačkim programima EU i tržištima električne energije.

Obaveze Švicarske

Švicarska ima obavezu godišnje doprinositi sa 375 miliona eura za podršku ekonomski nerazvijenim regijama u Evropskoj uniji.

Mala alpska država sada mora provesti potrebne unutrašnje političke prilagodbe svojih propisa prije nego što parlament odobri sporazum.

Švicarska narodna stranka (SVP), najpopularnija stranka u zemlji, protivi se daljem približavanju Evropskoj uniji i nastoji odgoditi sporazum referendumom. Cijeli paket mogao bi stupiti na snagu tek 2027. ili 2028. godine.