Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Ugrožena sigurnost stanovništva

Nadležni dogovorili zajedničku akciju sanacije klizišta

Foto: Vlada KS

Današnji sastanak, saopćeno je, označava prvi korak u koordiniranoj akciji institucija Kantona Sarajevo, Općine Stari Grad, i Općine Istočni Stari Grad na rješavanju problema klizišta, čime se potvrđuje opredijeljenost za zaštitu sigurnosti i imovine građana Sarajeva.

Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk sastao se danas s načelnicima Općine Stari Grad Irfanom Čengićem i Općine Istočni Stari Grad Bojom Gašanovićem, kako bi razgovarali o rješavanju problema klizišta koja ugrožavaju sigurnost stanovništva u sarajevskoj općini Stari Grad.

Hitno rješavanje

Kako je saopćeno iz njegovog kabineta, sastanku su prisustvovali federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder, Belma Barlov direktorica Zavoda za izgradnju KS te direktor Civilne zaštite KS Dženan Brkanić.

Zaključak sastanka je da se hitno u sanaciju klizišta uključe sve relevantne institucije, s ciljem hitnog rješavanja ovog pitanja.

Svi prisutni saglasili su se da je prioritet što prije izraditi projektni zadatak, koji će biti osnova za izdavanje potrebnih dozvola i početak radova. Premijer Kantona Sarajevo istaknuo je važnost brze i efikasne akcije u ovoj situaciji:

Brza i efikasna reakcija

“Danas smo postigli dogovor o izdavanju svih potrebnih dozvola za hitnu sanaciju klizišta u područjima koja ugrožavaju sigurnost naših građana. Naš prioritet su ljudski životi – oni su nam na prvom mjestu, a potom ćemo osigurati zaštitu njihove imovine. U ovim situacijama od ključnog je značaja da reagujemo brzo i efikasno kako bismo spriječili dalje posljedice i osigurali sigurno okruženje za sve naše sugrađane. Zahvaljujem se načelnicima na konstruktivnoj saradnji i podršci ovom važnom projektu”.

Današnji sastanak, saopćeno je, označava prvi korak u koordiniranoj akciji institucija Kantona Sarajevo, Općine Stari Grad, i Općine Istočni Stari Grad na rješavanju problema klizišta, čime se potvrđuje opredijeljenost za zaštitu sigurnosti i imovine građana Sarajeva.

Preliminarnim izvještajem Zavoda za izgradnju KS, kao i Izvještajem Interinstitucionalne radne grupe i zaključcima dostavljenim iz Opštine Stari Grad, ranije su utvrđene, a na današnjem sastanku ponovljene konkretne mjere za sanaciju klizišta koje podrazumijevaju:

Zaustavljanje odlaganja materijala i postavljanje ograde;
Drenaža u donjem dijelu klizišta i kontrolisano odvođenje vode iz tijela klizišta do najbližeg recipijenta;
Geodetski monitoring klizišta;
Projekt sanacije padine;
Odvožnja materijala prema projektu sanacije padine.

U narednom periodu, a uz saradnju ovih nivoa vlasti, bit će realizovani ovi koraci, a sve aktivnosti će biti u skladu sa preporukama stručnih timova i sigurnosnim standardima. U skladu sa ovim mjerama, zaključeno je da će projektni zadatak za izradu projekta sanacije padine na kojoj je bespravno odlagan građevinski materijal sačiniti Zavod za izgradnju Kantona Sarajevo, te napraviti plan drenaže u donjem dijelu klizišta i plan kontrolisanog odvođenja vode iz tijela klizišta do najbližeg recipijenta. Dogovoreno je i geodetsko snimanje kompletnog lokaliteta.

Postignuta je saglasnost, uvažavajući analize struke, da je neophodno kao hitnu mjeru realizirati prokopavanje rigola u što kraćem roku, te zatvaranje propusta koji su trenutno na terenu otvoreni, kako se stanje na terenu ne bi dodatno pogoršalo uslijed eventualnih padavina, te je to mjera koju je potrebno realizirati u narednim danima.

Jedna od hitnih mjera je i zabrana daljeg odlaganja građevinskog materijala, pa su prisutni obavješteni da je uočen nastavak nelegalnog odlaganja ovog materijala u neposrednoj blizini padine koja je detektovana kao uzrok pojave klizišta, što predstavlja dodatnu opasnost za eventualno pokretanje tla zbog dodatnog pritiska.

Načelnik Gašanović najavio je da će poduzeti odgovarajuće mjere i obavijestiti inspekcijske službe kako bi se zaustavile ove radnje. Najavio da će na narednoj sjednici Skupštine Opštine Istočnog Starog Grada biti tražena odobrenja za neometani ulazak federalnih i kantonalnih službi na teren, kako bi se moglo što prije krenuti u implementaciju potrebnih radnji, te će zatražiti uključivanje Centra za uklanjanje mina u Bosni i Hercegovini u svrhu sigurnog kretanja na ovom lokalitetu u vezi eventualnog postojanja zaostalih mina.

Kako je najavio, prve mjere koje će biti urađene su iskopi i odvodnja vode, kopanje kanala, pravljenje drenaža, stavljanje ograde duž kompletnog nasipa, zabrana odlaganja deponovanja, pojačane kontrole inspkecije i policije, a u dogledno vrijeme bit će napravljen pristupni put, kako bi se mogle postaviti sonde za opraćnje tla. Nadalje, dogovoreno je i da će se zatražiti uključivanje entitetskih uprava civilne zaštite.

Na današnjem sastanku potvrđeno je da su svi prisutni svjesni ozbiljnosti situacije i potrebe za hitnim djelovanjem, a mjere koje će biti poduzete u narednim danima uključuju visok nivo koordinacije između lokalnih, kantonalnih i entitetskih vlasti.