Minhenska sigurnosna konferencija
Zelenski poziva na stvaranje “oružanih snaga Evrope”
![zelenski](https://fokuscdn.b-cdn.net/wp-content/uploads/2024/11/zelenski-screenshot-1080x567.jpg)
“Moramo djelovati kao Evropa, a ne kao neki odvojeni narodi”, rekao je Zelenski
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao je na stvaranje jedinstvene evropske vojne sile, rekavši da kontinent mora biti samostalan usred stalne prijetnje iz Rusije i nesigurnosti u vezi s podrškom Sjedinjenih Država – situaciju koju je opisao kao “ovu novu stvarnost”.
“Moramo izgraditi Oružane snage Evrope kako bi budućnost Evrope zavisila samo od Evropljana i kako bi se odluke o Evropi donosile u Evropi”, rekao je Zelenski u govoru na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji 15. februara.
Usred zabrinutosti u Kijevu i Briselu da bi mogli biti ostavljeni po strani u naporima da se okonča ruska invazija na Ukrajinu, što bi rezultiralo dogovorom koji favorizira Moskvu, ponovio je da Ukrajina i Evropa moraju biti uključene u bilo kakve pregovore.
“Ukrajina nikada neće prihvatiti dogovore iza naših leđa bez našeg učešća”, rekao je Zelenski. “Isto pravilo treba da važi za cijelu Evropu. Nema odluka o Ukrajini bez Ukrajine – nema odluka o Evropi bez Evrope.”
“Moramo djelovati kao Evropa, a ne kao neki odvojeni narodi”, rekao je Zelenski.
Govoreći gotovo tri godine nakon što je Rusija pokrenula punu invaziju, rekao je da neće “isključiti članstvo Ukrajine u NATO-u” i da Kijev neće pristati na bilo kakvo primirje bez stvarnih sigurnosnih garancija.
“Ako ne članstvo u NATO-u, onda uslovi za izgradnju drugog NATO-a u Ukrajini”, rekao je.
Doveo je u pitanje posvećenost SAD-a Evropi, rekavši: “Da li Amerika treba Evropu? Kao tržište, da, kao saveznika – ne znam.”
Njegov govor uslijedio je dan nakon sastanka s visokim američkim zvaničnicima, uključujući potpredsjednika J.D. Vancea, koji je u svom govoru na konferenciji 14. februara naglasio potrebu za “trajnim, dugotrajnim mirom” u Ukrajini. Zelenski je rekao Vanceu da Ukrajina želi “sigurnosne garancije” od Washingtona prije bilo kakvih pregovora s Rusijom o okončanju gotovo trogodišnjeg rata.
Sjedinjene Države su poslale mješovite signale o svojoj strategiji, što je izazvalo zabrinutost u Kijevu da bi Ukrajina mogla biti prisiljena na loš dogovor koji bi Putina osnažio.
Američki ministar odbrane Pete Hegseth rekao je ministrima odbrane NATO-a ranije ove sedmice da je “nerealno” očekivati da se granice Ukrajine vrate na pozicije prije 2014. godine i rekao da Bijela kuća ne vidi članstvo u NATO-u kao dio rješenja za sukob.
Ukrajina zahtijeva da se Rusija povuče s okupiranih teritorija i kaže da mora dobiti članstvo u NATO-u ili ekvivalentne sigurnosne garancije kako bi spriječila Moskvu da ponovo napadne.
Govoreći u Varšavi 14. februara, ponovo je upozorio da će evropski NATO partneri Amerike morati učiniti mnogo više za svoju odbranu i za osiguranje budućeg mira u Ukrajini.
Hegseth je također tvrdio da ne morate “vjerovati” predsjedniku Vladimiru Putinu da biste pregovarali s Rusijom.
Dva dana ranije američki predsjednik Donald Trump rekao je da je imao “dug i vrlo produktivan” telefonski razgovor s Putinom i rekao da su se složili da njihovi timovi odmah započnu pregovore.
Zelenski je odgovorio rekavši da neće prihvatiti nikakve dogovore postignute bez učešća Ukrajine.
Upitan u intervjuu vjeruje li da će Ukrajina biti ranjiva za nekoliko godina ako se postigne primirje, Zelenski je rekao: “Da, mislim da je to moguće.”
Rekao je da Putin želi doći za pregovarački stol ne da bi okončao rat, već da bi postigao dogovor o primirju kako bi se ukinule neke sankcije Rusiji i omogućilo ruskoj vojsci da se pregrupiše.
“Ovo je zaista ono što on želi. Želi pauzu, pripremu, obuku, ukidanje nekih sankcija zbog primirja”, rekao je Zelenski.
Vance, koji predstavlja Trumpa na visokom skupu svjetskih lidera i stručnjaka za vanjsku politiku, rekao je da je bilo nekoliko “dobrih razgovora” s Ukrajinom, a više će ih uslijediti “u danima, sedmicama i mjesecima koji dolaze”.
Zelenski se složio, nazvavši sastanak s Vanceom “dobrim razgovorom” i rekao da Kijev želi raditi na okončanju ruskog rata u Ukrajini, ali je dodao da “trebamo stvarne sigurnosne garancije”.