sjedinjene države
Washington smatra vojnu saradnju Rusije i Sjeverne Koreje prijetnjom bez presedana
Putin je produbio veze sa Sjevernom Korejom od slanja vojnika u Ukrajinu 2022. godine, a Washington je osudio, kako navodi, značajne isporuke sjevernokorejskih projektila Rusiji, zbog briga da bi Rusija mogla zauzvrat dijeliti tehnologiju oružja s Pyongyangom
Priroda sigurnosne prijetnje koju predstavlja Sjeverna Koreja mogla bi se “drastično” promijeniti u narednoj deceniji kao rezultat njene saradnje s Rusijom bez presedana, izjavio je u četvrtak viši direktor za kontrolu naoružanja Bijele kuće Pranay Vaddi.
– Ono što primjećujemo između Rusije i Sjeverne Koreje nivo je saradnje bez presedana u vojnoj sferi – kazao je Vaddi za vašingtonski centar za strateške i međunarodne studije.
Saradnja s Južnom Korejom
– I ja kažem vrlo namjerno – to nikada ranije nismo vidjeli – izjavio je on.
Vaddi je kazao da je potrebno posvetiti veliku pažnju ne samo nuklearnoj pomoći Sjeverne Koreje u ruskom ratu u Ukrajini, prvenstveno u obliku raketnih sistema, nego i “ono što bi moglo ići u drugom smjeru”.
– Kako bi to moglo poboljšati kapacitete Sjeverne Koreje? I šta to znači za naše vlastito produženo držanje odvraćanja u regiji i s Korejom i Japanom? Mislim da bi se priroda Sjeverne Koreje kao prijetnje u regiji mogla drastično promijeniti u narednoj deceniji kao rezultat te saradnje – rekao je Vaddi.
Vaddi je dodao da će Sjedinjene Države nastaviti sarađivati s Južnom Korejom kako bi osigurale da njihovo kombinovano “prošireno odvraćanje” bude što vjerodostojnije u suočavanju s prijetnjom koja se razvija u Sjevernoj Koreji – što se odnosi na američki “nuklearni kišobran” koji štiti američke saveznike.
Upitan koliko je zabrinut da će takvi saveznici nastaviti s vlastitim nuklearnim vojnim kapacitetima suočeni s rastućom prijetnjom Sjeverne Koreje, Vaddi je rekao:
Putinovo okretanje Sjevernoj Koreji
– Želimo biti sigurni da američki nuklearni kišobran sistem kakav je postojao ostane dovoljan za odvraćanje prijetnji, uključujući i novonastale prijetnje koje upućuju u Evropi i Aziji.
Rusija je u srijedu saopćila da razvija svoje odnose sa Sjevernom Korejom u svim oblastima, uključujući i “osjetljive” nakon što je sjevernokorejska ministrica vanjskih poslova održala rijetke razgovore u Kremlju s predsjednikom Vladimirom Putinom, koji je pozvan da posjeti tu povučenu zemlju s nuklearnim oružjem.
Putin je produbio veze sa Sjevernom Korejom od slanja vojnika u Ukrajinu 2022. godine, a Washington je osudio, kako navodi, značajne isporuke sjevernokorejskih projektila Rusiji, zbog briga da bi Rusija mogla zauzvrat dijeliti tehnologiju oružja s Pyongyangom, prenosi Reuters.