Predsjednik Srbije
Vučić o sastanku sa šefom CIA-e: Smijem se kad kažu da je u BiH transparentno, a ovdje skriveno
Šef američke Centralne obavještajne agencije (CIA) William Burns 23. avgusta je završio dvodnevnu posjetu Kosovu, a prethodno je posjetio Bosnu i Hercegovinu i Srbiju
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je 24. avgusta u Beogradu da je sa šefom američke Centralne obavještajne agencije (CIA) Williamom Burnsom vodio vrlo korisne i dobre razgovore.
On je dodao se smije onima koju komentarišu kako je njegova posjeta Srbiji bila skrivena, a u BiH transparentna, prenosi Beta.
“Znate, razgovarate sa vašim gostima pa vidite hoće li javnost ili ne. Mi, kao ozbiljna zemlja, smatrali smo da je to najbolji mogući način, a i Amerikanci, kao najozbiljnija zemlja na svijetu, uz Kinu, su smatrali da je to najbolji mogući način praćenja posjete”, naveo je Vučić.
Dodao je da su teme bile važne za budućnost regiona i Srbije, kao i da su imali pristojan i važan sastanak.
Šef američke Centralne obavještajne agencije (CIA) William Burns 23. avgusta je završio dvodnevnu posjetu Kosovu, a prethodno je posjetio Bosnu i Hercegovinu i Srbiju.
U Srbiji posjetu Bernsa prethodno niko nije demantovao ni potvrdio.
Vučić o protestima zbog eksploatacije litijuma
Vučić je nakon polaganja kamen-temeljca objekta za smještaj i obuku pripadnika Odreda vojne policije specijalne namjene “Kobre” rekao i da će uskoro premjestiti kancelariju predsjednika na zapad Srbije, bar na sedam dana.
Cilj toga je, kako je rekao, “kako bi razgovarao u svakom mjestu sa ljudima” navodeći i da su protesti protiv eksploatacije litijuma sve manji.
On je istakao da ne potcjenjuje proteste, ali naveo je da su “sve manji jer se raspoloženja naroda mijenja”.
Poručio je da nigdje u svijetu ne mogu da se blokiraju željezničke pruge kad se protestuje, jer se time, naveo je, narušava ustavom zagarantovano pravo slobode kretanja.
“A kako se to tumači. Nije napad na ustavni poredak, nego na šta”, dodao je Vučić.
Novi talas protesta protiv planova za rudarenje litijuma u Srbiji počeo je 28. juna u Loznici, gradu na zapadu zemlje, gdje je u regionu Jadar vlast najavila otvaranje rudnika britansko-australijske kompanije Rio Tinto.
Od tada su u pedesetak gradova Srbije održani protesti građana koji se protive eksploataciji litijuma i bora zbog, kako navode lokalne ekološke organizacije, velikog rizika po životnu sredinu.
Više desetina hiljada građana okupilo se 10. avgusta na jednom od protesta u glavnom gradu Srbije, a nakon toga dio demonstranata je blokiralo dvije željezničke stanice u Beogradu.
Policija je nakon tog protesta saslušala brojne aktiviste zbog sumnje da su pozivali na nasilno rušenje ustavnog poretka na protestu.