Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Potiskivanje vršeno nasiljem

Više od 120.000 migranata vraćano s granice EU

migranti hrvatska
FOTO: Željko Lukunić/PIXSELL
Ilustracija

Broj vraćenih migranata na vanjskim granicama Evrope u posljednjim je godinama oštro porastao

Vanjske granice Evropske unije zabilježile su više od 120.000 slučajeva vraćanja migranata od nacionalnih vlasti u 2024. godini, navodi se u novom izvještaju grupe devet organizacija za ljudska prava.

Ilegalna praksa

Izvještaj, koji je objavljen u ponedjeljak, razotkriva opseg potiskivanja migranata u Evropi, ilegalnu praksu protjerivanja migranata kako bi im se onemogućio pristup postupku azila, pravo koje je zagarantovano i EU zakonodavstvom i međunarodnim pravom.

Prikupljajući podatke od vladinih službi, nevladinih organizacija i istraživačkih grupa, koalicija je zaključila da je prošle godine “najmanje” 120.457 migranata vraćeno, što znači da su migranti uklonjeni s nacionalnog teritorija bez mogućnosti podnošenja zahtjeva za međunarodnu zaštitu i bez individualne procjene.

Potiskivanje migranata je “često” vršeno nasiljem, navodi se u izvještaju, uz napomenu da su tražitelji azila bili pretučeni od graničnih policajaca, ostavljeni na moru ili umrli od hladnoće u šumama.

Ukupni broj od 120.457 odnosi se na potiskivanje migranata iz EU prema zemljama izvan EU, isključujući incidente između država članica. (Migranti koji su bili odbijeni u različitim prilikama brojani su zasebno.)
Bugaraska prednjači u 2024. godini sa 52.534 vraćena migranta prema Turskoj. Frontex, agencija EU za granice, navodno je “spriječen” da pristupi područjima na kojima se navodno događaju vraćanja, što ograničava učinkovitost njenog službenika za ljudska prava.

Nesuglasice unutar EU

Nakon Bugaraske slijedi Grčka (14.482), Poljska (13.600), Mađarska (5.713), Latvija (5.388), Hrvatska (1.905) i Litvanija (1.002).

Potiskivanje migranata već dugo predstavljaju čestu temu nesuglasica unutar Evropske unije, posebno nakon migrantske krize 2015.-2016. godine, te su izazvala kritike protiv graničnih policajaca, potičući unutrašnje istrage, medijska otkrića i tužbe.

Broj vraćenih migranata na vanjskim granicama Evrope u posljednjim je godinama oštro porastao, do te mjere da su postala sistemska praksa unutar migracijske politike EU-a – navodi se u predgovoru izvještaja.