Velika tragedija: Majka i beba umrle u bolnici
U Kliničkom centru u Nišu pokrenut je vanredni unutrašnji nadzor, a u Višegradsku će stići i ljekarska inspekcija nakon smrti porodilje Ivane Kostić (32) iz Niša i njene bebe Vere, koja je imala samo tri dana.
Kako se saznaje u KC Niš, Ivana je primljena u na nišku ginekološko-akušersku kliniku 21. juna, ali je već tri dana kasnije prebačena za Beograd zbog lošeg zdravstvenog stanja.
– Pacijentkinja je primljena u sedmom mjesecu. Na osnovu analiza i ultrazvuka utvrđeno je da ima trombozu vena jetre, takozvani „Bud Chiari“ sindrom, sa početnim znacima lošeg funkcionisanja jetre. Dobila je svu potrebnu terapiju i zbog takvog stanja prebačena je u Klinički centar Srbije, na Institut za ginekologiju i akušerstvo u Beogradu – objašnjava prof. dr Goran Stanojević, pomoćnik generalnog direktora Kliničkog centra u Nišu za hirurška pitanja.
Kako “Blic” nezvanično saznaje, u Urgentnom centru pregledali su je vaskularni hirurg i gastroenterolog. Već tada žena je bila u izuzetno teškom stanju i životno ugrožena, jer su ljekari ustanovili akutno propuštanje funkcije jetre i bubrega, sa sumnjom na trombozu vena jetre, koji mogu izazvati HELLP sindrom „Bud Chiarry“ sindroma, ali i zastoj u rastu ploda.
Iz Urgentnog centra prebačena je na odjeljenje akušerskog intenzivnog liječenja u GAK Višegradska.
Međutim, nakon laboratorijske obrade i terapije, stanje majke i djeteta se pogoršalo i odlučeno je da uradi hitan carski rez.
Rođeno je živo žensko dijete, teško svega 800 g, ekstremno nezrelo. Poslije stabilizacije dijete je prevezeno u Institut za neonatologiju.
Poslije operacije Ivani se pogoršalo funkcionisanje jetre i bubrega. Ljekari KCS svih relevantnih specijalnosti za ovo stanje su se uključili u njeno lječenje i ona je dva puta operisana. Međutim, zdravstveno stanje joj se sve više pogoršavalo, a funkcija bubrega joj je bila sve lošija, pa je usledio ishod od koga su svi strahovali.
Šta je uzrokovalo smrt mlade Nišlijke koja je bila doktor stomatologije i njene tek rođene bebe i da li je bilo grešaka u liječenju, znaće se po analizi kompletne dokumentacije, dobijanju nalaza sa obdukcije i okončanju ovih hitnih procedura.
Direktor KC Niš prof. dr Zoran Radovanović rekao je za “Blic” da je juče naložio da se odmah oformi komisija za unutrašnji stručni nadzor čim je u jutarnjim satima pristigao anonimni e-mail.
– Nisu upućene primjedbe na rad konkretnih ljekara, ali smo bez razmišljanja oformili komisiju koja će sve da provjeri – kaže prof. dr Radovanović.
Nezvanično, ljekarska inspekcija stići će i u bolnicu u Višegradskoj, koja će utvrditi da li je bilo greške u liječenju.