Hrvatska
Uz zvukove sirene u Kumrovcu obilježena 43. godišnjica smrti Josipa Broza Tita
Predsjednik SABA Franjo Habulin istaknuo je da je Josip Broz Tito bio čovjek koji je obilježio drugu polovicu 20. stoljeća
Zvukom sirene u 15,05 sati te polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća, u Kumrovcu je u četvrtak obilježena 43. godišnjica smrti Josipa Broza Tita.
Kod spomenika pored Titove rodne kuće u Kumrovcu, vijence su položile i svijeće zapalile izaslanstva iz Hrvatske i susjednih zemalja, a među njima su bili iz Općine Kumrovec, Saveza društava Josip Broz Tito i Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske, kao i saborski zastupnik Siniša Hajdaš Dončić te krapinsko-zagorski župan Željko Kolar.
Predsjednik SABA Franjo Habulin istaknuo je da je Josip Broz Tito bio čovjek koji je obilježio drugu polovicu 20. stoljeća.
”Njemački kancelar Willy Brandt je rekao da je Tito za jugoslavenske narode bio dar sudbine, što su u opasnim vremenima imali takvog vođu, a američki predsjednik Richard Nixon rekao je da je Tito bio vođa koji je imao svoje principe, smisla za humor, izvanredno pamćenje te da se nije bojao Amerikanaca”, rekao je Habulin.
Titovu sahranu na kojoj su se okupile hiljade ljudi spomenuo je i Hajdaš Dončić.
”Josip Broz Tito i Franjo Tuđman, slagao se neko s tim ili ne, su ono najbolje što je u političkom smislu Hrvatska imala. Ono što je naše moramo poštovati i kao društvo znati se s tim nositi”, rekao je Hajdaš Dončić, prenosi Hina.
Župan Kolar kazao je da je i ove godine izaslanstvo Krapinsko-zagorske županije došlo u Kumrovec kako bi dalo počast Josipu Brozu Titu.
”Minutom šutnje prisjećamo se našeg Zagorca – velikog, svjetskog državnika, vođe antifašističkog pokreta, čovjeka koji je s Nehruom i Nasserom osnovao Nesvrstane i koji je ostavio neizbrisivi trag u svjetskoj politici. Ovdje smo danas zbog toga da damo Josipu Brozu Titu pijetet”, rekao je Kolar.
Načelnik Općine Kumrovec, Rober Šplajt, rekao je da bi lik Josipa Broza Tita trebali brendirati.
”Na tome stvoriti pozitivnu priču, jer ako ga svijet želi, zašto ga mi ne želimo? A mogli bi imati svi jako puno koristi od toga”, kazao je Šplajt.