Upaljeni alarmi: Oluje šibaju regionom, osim pljuskova i leda pao i snijeg (VIDEO)
Dijelove Hrvatske pogodila je snažna oluja, a najgore je bilo u Istri, gdje je od udara groma povrijeđen strani državljanin u kampu Bijela Uvala kod Poreča.
Strani državljanin, koji je povrijeđen u sinoćnjem grmljavinskom nevremenu, prevezen je u bolnicu u Puli, prenosi portal Index.
Grom je pogodio i vozilo na putu od Vozilića prema Labinu, ali niko nije porijeđen.
Udar groma u trafo-stanicu u opštini Raša izazvao je požar i prekid
elektrosnabdijevanja u čitavoj okolini Labina.
Bez električne energije, osim Labina, bili su dijelovi Poreča, Novigrada, Buja i Umaga.
Prema izvještajima sa terena, najžešće nevrijeme bilo je u Poreču, gdje je kiša padala silovitim intenzitetom. Lokalni putevi su se pretvorili u bujice, a u Poreču je voda izbijala iz šahtova.
Nadležne službe primile su sedam dojava o palim stablima na kolovoz na području Umaga i Poreča.
U ranim jutarnjim satima jako nevrijeme pogodilo je i jug Jadrana. Na području Dubrovnika u manje od dva sata palo je preko 40 litara kiše, što je dovelo do poplava u gradu.
U većem dijelu Hrvatske i danas pada obilna kiša, a temperature su se spustile za više od 10 stepeni Celzijusovih.
Snijeg u Sloveniji
Nagla promjena vremena utjecala je na pojavu snijega u Sloveniji.
Promjena vremena zahvatila je i Sloveniju. Tamo je, uslijed naglog pada temperatura, na vrhovima planina pao snijeg.
Dobro jutro. Po državi dežuje, Kredarico je pobelil sneg, tudi na Vršiču se mešata dež in sneg. Burja na Primorskem dosega hitrost do okoli 100 km/h. Do večera bodo padavine večinoma povsod ponehale. pic.twitter.com/NX9RYeNVaT
— ARSO vreme (@meteoSI) August 26, 2018
U Sloveniji je vjetrovito, pa u primorskom dijelu bura puše jačinom i do 100 km/h. Do kraja večeri se očekuje prestanak oborine i poboljšanje vremena.
Alarm u Srbiji
U Srbiji je danas na snazi narandžasti meteo-alarm, a Hidrometeorološki zavod Srbije upozorava da se očekuju kratkotrajne vremenske nepogode praćene obilnim padavinama, gradom i olujnim vjetrom.
Naoblačenje će se od prijepodneva do večeri proširiti sa sjeverozapada i na ostale krajeve Srbije, a biće praćeno kišom, pljuskovima, grmljavinom, pojačanim sjeverozapadnim vjetrom i osjetnim padom temperature.
Narandžasti meteo-alarm označava opasne vremenske prilike takvog intenziteta da mogu prouzrokovati materijalnu štetu i biti opasne po ljude i životinje.
Upozorenje i za BiH
Danas se očekuje jače naoblačenje koje će u Bosni i Hercegovini usloviti kišu, pljuskove i grmljavinu. Za područje cijele BiH upaljen je žuti meteoalarm zbog grmljavine i oblinih padavina.
Već u jutarnjim satima oblačno u Krajni, zapadnim i sjevernim područjima Bosne. Do sredine dana postepeno naoblačenje u centralnim i istočnim područjima.
U Hercegovini oblačnost umjerena do pretežna. Vjetar umjerene jačine. U Bosni vjetar sjevernog i sjeverozapadnog smjera. U Hercegovini veći dio dana vjetar južnog smjera. U poslijepodnevnim satima vjetar će u Hercegovini promijenuti smjer na sjever.
Temperatura zraka u Krajni, zapadnim i sjevernim područjima Bosne između 14 i 19°C. U centralnim i istočnim područjima najviša dnevna temperatura zraka između 20 i 26°C, sa početkom padavina temperatura u opadanju. Na jugu zemlje jutarnja temperatura zraka od 17 do 21°C, a najviša dnevna između 25 i 29°C.
U Sarajevu sunčanije prije podne. Naoblačenje i kiša se očekuju sredinom dana. Najniža jutarnja temperatura zraka oko 16°C. Najviša dnevna temperatura zraka oko 24°C.
Tragedija koja je šokirala region: Braća blizanci izvršila samoubistvo