Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

in memoriam

Umro je Mihail Gorbačov

New Project ss

Nakon što je 30. juna posjetio Gorbačova u bolnici, liberalni ekonomist Ruslan Grinberg rekao je novinskom izdanju oružanih snaga Zvezda: “Svima nam je dao slobodu – ali ne znamo šta bismo s njom.”

Mihail Gorbačov, nekadašnji sovjetski čelnik koji je okončao Hladni rat bez krvoprolića ali nije uspio spriječiti raspad Sovjetskog Saveza, preminuo je u utorak u 92. godini, objavile su ruske novinske agencije pozivajući se na bolničke dužnosnike.

Gorbačov, posljednji predsjednik SSSR-a, sklopio je sporazume o smanjenju naoružanja sa Sjedinjenim Državama i partnerstva sa zapadnim silama kako bi uklonio Željeznu zavjesu koja je dijelila Evropu od Drugog svjetskog rata i doveo do ponovnog ujedinjenja Njemačke.

Kad su prodemokratski protesti zahvatili zemlje sovjetskog bloka komunističke istočne Evrope 1989., suzdržao se od upotrebe sile – za razliku od prethodnih čelnika Kremlja koji su poslali tenkove da slome ustanke u Mađarskoj 1956. i Čehoslovačkoj 1968. Ali protesti su potaknuli težnje za autonomijom u 15 republika Sovjetskog Saveza, koji se raspao u sljedeće dvije godine na haotičan način.

Gorbačov se uzalud borio da spriječi taj kolaps.

Kad je 1985. godine postao glavni sekretar sovjetske komunističke partije, u dobi od 54 godine, krenuo je revitalizirati sistem uvođenjem ograničenih političkih i ekonomskih sloboda, ali su njegove reforme izmakle kontroli.

Njegova politika ‘glasnosti’ – slobode govora – omogućila je do tada nezamislivu kritiku stranke i države, ali je također ohrabrila nacionaliste koji su počeli vršiti pritisak za nezavisnost u baltičkim republikama Latviji, Litvi, Estoniji i drugdje.

Mnogi Rusi nikada nisu oprostili Gorbačovu turbulencije koje su njegove reforme izazvale, smatrajući kasniji pad životnog standarda previsokom cijenom za demokratiju.

Nakon što je 30. juna posjetio Gorbačova u bolnici, liberalni ekonomist Ruslan Grinberg rekao je novinskom izdanju oružanih snaga Zvezda: “Svima nam je dao slobodu – ali ne znamo šta bismo s njom.” Gorbačov je bio dobitnik Nobelove nagrade za mir 1990.

Bio je bijesan na Putina

– On je bijesan i razočaran potezima Vladimira Putina, rekao je za medije krajem jula njegov prijatelj Aleksej Venediktov.

Bivši vođa sovjetskog saveza, koji je Rusiju ‘otvorio’ svijetu, posebno je bio razočaran svim novim zakonima kojima se ograničavaju slobode pojedinaca i medija, koji su uvedeni od početka ruske invazije. Pa tako i zbog najmanje kritike Putinu i njegovom režimu završite iza rešetaka, pričao je Venediktov.

– Vladimir Putin je uništio sve njegove reforme. Baš sve. Pretvorio ih je u pepeo. Kad me pitaju koji su mi dokazi za to, ja im jednostavno kažem: ‘Kad je Gorbačov odlazio, NATO je imao 4.000 vojnika u Evropi spremnih za ‘brzu reakciju’. Nedavno su rekli kako će do kraja iduće godine ta brojka narasti do 300.000' – rekao je tad Venediktov i dodao:

– To pokazuje pravi nivo prijetnje. Broj NATO vojske na našim granicama.

Gorbačov se od početka rata u Ukrajini, ili kako se u Rusiji zove ‘specijalna vojna operacija’, nije oglašavao. Ali Venediktov, koji je s njim bio u kontaktu, tvrdi da je bivšem vođi SSSR-a teško padalo današnje stanje u Rusiji.

– Uznemiren je i ljut. Pa njegov životni rad je uništen. On je život posvetio slobodi. Ko je dao slobodu crkvi u Rusiji? Ko je Rusima dao slobodu govora? Ko je donio prve zakone kojima se štite mediji? Ko je ‘progurao’ privatno vlasništvo u Rusiju kao normalno? Odgovor na sva pitanja je Gorbačov. Pa što bi vam on onda rekao – rekao je krajem jula Venediktov.