Uhapšeno 46 osoba osumnjičenih za pokušaj državnog udara u Turskoj
Turska policija je rano jutros u 18 gradova u okolini Izmira privela 46 osoba u okviru istrage pokrenute po žalbi 357 osoba koje su 2013. godine procesuirane u slučaju “posjedovanja tajnih vojnih podataka i dokumenata”.
Među privedenima su policijski zvaničnici, inspektori i drugi službenici koji su u pomenutom procesu prije dvije godine, prema navodima Tužilaštva u Izmiru, prekoračili ovlasti i zloupotrijebili položaje.
Turske vlasti zatražile su 2. februara od SAD-a ukidanje “zelene karte” Fethullahu Gulenu
Bivši šef policije u Izmiru, njegovi zamjenici, finansijski inspektor i pomoćnik guvernera Eskisehira su među 46 osoba privedenih zbog članstva u terorističkoj organizaciji FETÖ ili pokretu poznatijim kao Hizmet, uz koji su u više institucija bile vezane “paralelne strukture” na čelu sa Fethullahom Gulenom, koji je prvoosumnjičeni u pomentutoj istrazi. Za njim je i ranije izdata tjeralica.
U vezi s tim, Tužilaštvo u Izmiru je saopćilo da je u okviru pokrenute istrage naložilo privođenje ukupno 57 osumnjičenih, od kojih su 44 osobe pritvorene. Privedeni se sumnjiče da su infiltrirani u državne institucije sistematski i organizovano narušavali ustavni poredak.
U saopćenju tužilaštva se navodi da se osumnjičeni terete da su tokom istrage i procesa 2013. godine, u javnosti poznatog i kao “Slučaj vojne špijunaže u Izmiru”, prekoračili ovlasti i radili u korist organizacije “paralelne strukture” u namjeri da oštete državni sistem i naruše ustavni poredak.
Tužilaštvo u Istanbulu zatražilo je u martu ove godine lišavanje slobode Fethullaha Gulena, vođe pokreta koji tužilaštvo tereti za više nezakonitih aktivnosti. Turske vlasti zatražile su 2. februara od Sjedinjenih Američkih Država (SAD) ukidanje “zelene karte” Fethullahu Gulenu. Njemu je 28. januara 2015. godine po osnovu “davanja lažnog iskaza” poništen turski pasoš.
Turska je ranije izdala potjernicu za Gulenom, optuženim za vođenje kriminalne organizacije i pokušaj državnog udara u cilju rušenja vlade na čelu sa Recepom Tayyipom Erdoganom, tada premijerom, a sadašnjim predsjednikom države.
Posredstvom Ministarstva vanjskih poslova, Turska je zatražila od SAD-a Gulenovo izručenje radi procesuiranja pred turskim pravosuđem.