Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Osuđen na smrtnu kaznu

U SAD-u pogubljen serijski silovatelj i ubica: Smaknut je novom metodom

Demetrius Frazier
Foto: Alabama Department of Corrections

Stručnjaci Ujedinjenih naroda koje je imenovalo Vijeće za ljudska prava UN-a osudili su ovu metodu pogubljenja, navodeći da ona “može predstavljati okrutno, nečovječno ili ponižavajuće postupanje, pa čak i oblik mučenja”

Serijski silovatelj i ubica pogubljen je sinoć u Alabami dušikovim plinom. To je četvrti put da je ta američka savezna država primijenila takvu metodu pogubljenja.

Demetrius Frazier (52) osuđen je na smrtnu kaznu 1996. godine zbog ubistva 40-godišnje Pauline Brown, majke dvoje djece, 1991. u gradu Birminghamu u Alabami.

Frazier je proglašen krivim za provalu u njen stan, silovanje i ubistvo hicem u glavu. Porota je glasala 10 prema 2 za izricanje smrtne kazne.

Ranije osuđen i za ubistvo tinejdžerke

Prema sudskim dokumentima, Frazier, koji je bio Afroamerikanac, je tokom suđenja je optužio pretežno bijelu porotu za rasizam. Prije toga već bio osuđen za silovanje i ubistvo 14-godišnje Crystal Kendrick 1992. godine u saveznoj državi Michigan.

Budući da Michigan nema smrtnu kaznu, Frazier je ondje služio doživotnu kaznu zatvora zbog tog ubistva i još dvaju slučajeva silovanja. Godine 2011. prebačen je u Alabamu, a sve žalbe kojima je pokušao postići povratak u Michigan odbili su sudovi.

Njegova odbrana pokušala je osporiti pogubljenje dušikovim plinom, tvrdeći da se radi o okrutnoj i neuobičajenoj kazni, ali su i te žalbe odbačene.

Pogubljenje dušikovim plinom

Frazier je pogubljen jučer u zatvoru u Atmoreu u Alabami. Prema saopćenju Odjela za kažnjavanje, smrt je proglašena u 18:36 po lokalnom vremenu.

Alabama je jedina američka savezna država koja koristi dušik kao metodu pogubljenja, dok ostale primjenjuju smrtonosnu injekciju. U toj državi su prošle godine provedena tri pogubljenja dušikovim plinom. Pogubljenje se izvodi tako da se u masku osuđenika pušta dušikov plin, što dovodi do gušenja zbog nedostatka kisika.

Kritike Ujedinjenih naroda

Stručnjaci Ujedinjenih naroda koje je imenovalo Vijeće za ljudska prava UN-a osudili su ovu metodu pogubljenja, navodeći da ona “može predstavljati okrutno, nečovječno ili ponižavajuće postupanje, pa čak i oblik mučenja”.

Prošle godine u Sjedinjenim Američkim Državama izvršeno je 25 smrtnih kazni. Smrtna kazna je ukinuta u 23 od 50 saveznih država, dok su tri druge države – Kalifornija, Oregon i Pennsylvania – uvele moratorij na pogubljenja.

Arizona, Ohio i Tennessee, koje su ranije privremeno obustavile pogubljenja, nedavno su objavile da planiraju nastaviti njihovu provedbu.

Bivši američki predsjednik Donald Trump poznat je kao zagovornik smrtne kazne, a već prvog dana u Bijeloj kući pozvao je na proširenje njene primjene “za najgore zločine”.