rusi imaju dvije opcije
Tadić: Ne zaboravite šta Ukrajina ima potpisano s Kinom
Rusija sada ima dva izbora, biti kineska ili evropska sirovinska baza
Nuklearni fizičar i bivši zastupnik u hrvatskom Saboru Tonči Tadić za TV N1 je komentirao posjetu kineskog predsjednika Xi Jinpinga Moskvi.
“Kina je velika sila i trenutno u svijetu postoje samo dvije velike sile, a to su SAD i Kina, Rusija nije u toj klasi, niti će ikada biti. Xi želi pokazati da je Kina medijator. Treba imati na umu kako se Staljin odnosio prema Mao Zedongu kada ga je pustio sedam dana da čeka i onda mu s visoka davao upute kako se kineski komunisti trebaju ponašati”, rekao je Tadić.
“Kini ovaj rat nikako ne odgovara i nije bilo nikakvih konsultacija s njima. Ne zaboravite da Ukrajina ima s Kinom potpisanu deklaraciju o nuklearnoj sigurnosti, kao i s SAD-om i Velikom Britanijom. Xi nikako neće dopustiti nuklearno oružje u Ukrajini. Kineski uticaj jača i što Rusija više slabi, to će kineska pozicija biti jača”, dodao je.
“Treba imati i na umu njihove odnose na Dalekom istoku, koji je nasilno oduzet Kini, i ako se govori o obnovi carstava, to se onda odnosi i na Aziju, a ne samo na Ukrajinu”, kaže.
Dodaje da su ta područja vulkanski aktivna i bogata mineralima koji su bitni za kinesku industriju.
“Kina polako ulazi u prostor u kojem je dominirala Rusija koja je zaokupljena Ukrajinom. Rusija sada ima dva izbora, biti kineska ili evropska sirovinska baza”, rekao je Tadić.
“Čudi me od samog početka, pitam se zašto je Putin krenuo u rat. Rat najmanje odgovara Rusiji i da nije ušao u rat, mogao je ostvariti daleko više mirnim putem gdje bi Zelenskog pritiskali Scholz i Macron da pristane na neke stvari”, kaže Tadić.
ISW: Putin od Xija nije dobio što je htio
Ruski predsjednik Vladimir Putin i kineski predsjednik Xi Jinping potpisali su tokom sureta zajedničku izjavu o produbljivanju partnerstva i strateške saradnje u kojoj je istaknuto da su rusko-kineski odnosi sveobuhvatni, strateški i “na najvišem nivou u istoriji”.
Institut za proučavanje (ISW) rata naznačio je u svom najnovijem izvještaju da su obveze koje su preuzeli Xi i Putin bile “primjetno jednostrane”.
Xi je pohvalio Putina i pojačao kinesko stajalište o političkom rješenju rata u Ukrajini, ali nije otišao mnogo dalje od davanja tih izjava.
“Putin je, nasuprot tome, najavio brojne mjere koje signaliziraju stalnu orijentaciju Rusije i ovisnost o Kini u energetskom i privrednom sektoru, koje se čine vrlo jednostranim u usporedbi s Xijevim relativno umjerenim obvezama”, utvrdio je ISW.
“Xi osim toga nije signalizirao namjeru da podrži ruski rat u Ukrajini osim nejasnih diplomatskih uvjeravanja, što je vjerovatno korak ispod onoga što se Putin nadao osigurati u pregovorima.”
“Putin vjerovatno nije uspio osigurati upravo onu vrstu partnerstva koju treba i želi, a Xi će vjerovatno napustiti Moskvu nakon što je osigurao garancije koje su više jednostrana nego što je Putin namjeravao da budu”, navodi u svom osvrtu ISW.