Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Mira Marković

Supruga “balkanskog kasapina” vraća se u Srbiju?

mira markovic

Predmet je vraćen na prvostepeno suđenje, i to skoro 16 godina od pokretanja krivičnog postupka

“Pravda uvijek pobjedi”, rekla je Mira Marković nakon što je u utorak objavljena odluka Apelacionog suda u Beogradu koji je poništio prethodnu presudu supruzi bivšeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića, osuđenoj na godinu zatvora.

Mirjani Marković (77), udovici nekadašnjeg predsjednika Srbije Slobodana Miloševića i jedinoj predsjednici Jugoslovenske udružene levice (JUL), ponovo će se suditi zbog podstrekivanja na nezakonitu dodelu stana dadilji njenog unuka Marka jer je Apelacioni sud poništio presudu kojom je bila osuđena na godinu zatvora.

Istom odlukom Apelacionog suda predmet je vraćen na prvostepeno suđenje, i to skoro 16 godina od pokretanja krivičnog postupka.

Mira Marković je ovu odluku, kao i prvostepenu presudu koja joj je izrečena prije devet mjeseci, dočekala u Rusiji, gdje joj je dodijeljen politički azil, zbog čega ne može da bude uhapšena. Njen blizak prijatelj iz Udruženja Sloboda Dragoljub Kočović jučer za Prvu TV kaže da je iz razgovor s njom zaključio da bi ona, ipak, kraj život željela dočekati u Srbiji.

Za njom je na snazi međunarodna potjernica, tako da su male šanse da se na početku ponovljenog suđenja pojavi u sudnici, jer bi čim kroči na tlo Srbije, završila u pritvoru, koji joj je određen u odsustvu.

Međutim, ni eventualna nova presuda neće staviti tačku na slučaj Stanovi. Pored Danila Pantovića, protiv koga je postupak zamrznut 2017. godine, kada je imenovan za ambasadora na Kubi, na optužnici se nalazi i Jovica Stanišić, prvi čovjek državne bezbjednosti s kraja vladavine Slobodana Miloševića. Protiv njega je postupak odavno razdvojen, do okončanja sudskog procesa u Haagu, gde mu je u toku ponovljeno suđenje po optužbama za zločine na teritoriji Hrvatske i Bosne i Hercegovine između 1991. i 1995. godine.

U međuvremenu, mediji pišu o djelima u kojima je Markovićeva imala često i presudnu ulogu, a koji nikada nisu dobili sudski epilog.

Ispostavlja se da ono što je za bivšu prvu damu Jugoslavije pravda, za mnoge je dokaz nepravde. Juče, iako ova vest ne privlači veliku pažnju, pojedini mediji nabrajaju zlodjela familije Milošević, a naročito Mirjane Marković, za koju se oduvijek tvrdi da je bila mozak većine Miloševićevih mahinacija.

Iako zvanično nije optužena da je učestvovala u ubistvu Slavka Ćuruvije, vlasnika Dnevnog telegrafa, ime Mire Marković se pominjalo u istrazi ovog zločina. Na savjest Miloševićevoj supruzi mnogi stavljaju i učestvovanje u ubistvu Ivana Stambolića, nekadašnjeg predsjednika Predsjedništva Srbije, ubijenog 25. avgusta 2000.

U završnoj riječi na suđenju kriminalnoj grupi koja je ubila Stambolića, tužilac je, između ostalog, pomenuo i Mirjanu Marković, ali njena uloga nikada nije do kraja ispitana u ovom zločinu.

Prema pisanju Blica, uloga Mire Marković u švercu cigareta, prema nikada razjašnjenim informacijama, bila je ključna. U spisima Tužilaštva za organizovani kriminal Miloševićeva supruga bila je označena kao važna karika u tom švercerskom lancu jer je jedan njen poziv tadašnjem direktoru Carine Mihalju Kertesu bio dovoljan za propuštanje kontingenta cigareta.