Dvojica visokih funkcionara Državne sigurnosti Srbije optuženi su da su od 1991. do 1995. godine osnivali, naoružavali, organizovali obuku i finansiranje paravojnih jedinica, čiji su pripadnici vršili ubistva i progon nesrpskog stanovništva s ciljem njihovog trajnog uklanjanja, najprije s područja kninske krajine i istočne i zapadne Slavonije u Hrvatskoj, a potom iz opština Sanski Most, Bijeljina, Bosanski Šamac, Doboj, Zvornik i Trnovo u Bosni i Hercegovini.
predsjednik MMKS
Sudija Agius kritikovao Srbiju pred Vijećem sigurnosti UN-a: “Treći put odbijaju sarađivati”
“Ovo je treći put da Srbija odbija da sarađuje, uprkos brojnim mogućnostima da to učini”
Na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a večeras se obratio sudija Carmel Agius, koji je kazao da je predmet “Ratko Mladić” dokaz šta se može uraditi u procesima međunarodne pravde ako države pokažu volju da sarađuju i uklone političke prepreke.
“Prije nekoliko sati Žalbeno vijeće je donijelo presudu Ratku Mladiću. Ukratko – žalba Ratka Mladića je odbijena i potvrđena je presuda za genocid, ubistvo, protjerivanje i deportaciju, nehumano postupanje, zločin protiv čovječnosti, nezakonite napade na civile i uzimanje talaca… Potvrđena je presuda doživotnog zatvora”, rekao je Agius.
Kazao je da je konačna presuda Mladiću snažna poruka za žrtve i preživjele.
“Mladić jeste bio optužen 1995. pred tribunalom zahvaljući tužiocima Međunarodnog tribunala uz podršku međunarodone zajednice. Nakon 15 godina uspjeli su da ga liše slobode. Konačna presuda je zaista snažna poruka za žrtve i preživjele da počinioci takvih i teških zločina će ipak biti dovedeni pred lica pravde bez obzira na svoju poziciju”, istaknuo je Agius.
Poručio je da presuda ove vrste ne može vratiti voljene i liječiti rane, ali daje nadu da će žrtve i porodice pronaći neku utjehu na ovoj pravdi.
Predsjednik Međunarodnog rezidualnog mehanizma UN za krivične sudove Carmel Agius izjavio je večeras pred Vijećom sigurnosti Ujedinjenih nacija da Srbija ne sarađuje sa sudom u Haagu.
Agius je izjavio da Srbija odbija da postupi po obavezujućem nalogu za izručenje bivših poslanika Srpske radikalne stranke, Petra Jojića i Vjerice Radete.
“Srbija nedjelovanjem ometa efikasno sprovođenje pravde pred Mehanizmom i prkosi međunarodnoj zajednici. Dovodeći u pitanje autoritet Vijeća sigurnosti UN-a”, kazao je Agius.
Naveo je da je prošlo više od šest godina otkako je Srbiji prvi put zatraženo da izda naloge za hapšenje Jojića i Radete.
“Ovo je treći put da Srbija odbija da sarađuje, uprkos brojnim mogućnostima da to učini”, naveo je Agius.
Napomenuo je da je bilo teško raditi u vrijeme koronavirusa, ali je najavio i da će presude za Jovicu Stanišića i Frenkija Simatovića biti donesene do kraja ovog mjeseca.