Stoltenberg: Dok ne riješi problem oko imena Makedonija ne može u NATO
Bez rešenja pitanja imena, Makedonija neće moći postati članica NATO-a, izjavio je generalni sekretar NATO-a, Jens Stoltenberg tokom zvanične posete Skoplju, a nakon sastanka sa premijerom Makedonije Zoranom Zaevim, javlja Anadolu Agency (AA).
Stoltenberg je na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon sastanka sa Zaevim, izjavio da je sa najvišim makedonskim zvaničnicima imao konstruktivnu dikusiju o važnim pitanjima, posebno o budućnost Makedonije i njenim ambicijama da se učlani u NATO.
Takođe se zahvalio Makedoniji na učešću i mirovnoj misiji u Afganistanu i povećanju broja pripadnika Vojske Republike Makedonije u misiji.
Na pitanje novinara da li Republika Makedonija može postati članica NATO-a pre nego što sa Grčkom reši spor oko svog imena, on je rekao da zemlja ne može postati članica bez rešenja ovog pitanja. Naglasio je da je isto ranije već nekoliko puta istaknuto.
“Ne može da postane zemlja članica NATO-a bez rešavanja pitanja imena, to je ponovljeno i na samitu NATO-a 2014. i na samitu 2016. Nema plana B, nema članstva u NATO-u bez rešenja imena”, naglasio je Stoltenberg.
On je rekao da članstvo u NATO zahteva posvećenost, a vrata NATO-a ostaju otvorena.
Makedonski premijer Zoran Zaev je posle sastanka sa Stoltenbergovom naglasio da posetu Stoltenberga smatra ključnom za stvarno podsticanje i podršku očekivanjima da će 2018. biti istorijska godina za Makedoniju, region, ali i za NATO i EU.
“Istovremeno, zadovoljstvo nam je da je NATO ponovio interes za Zapadni Balkan u posebno značajnom i osjetljivom geostrateškom trenutku. Vreme je da se ostvare integracioni procesi svih zemalja u regionu koje žele da budu deo porodice Severnoatlantskog saveza. Mi smo spremni da radimo zajedno kako bismo ostvarili taj cilj”, rekao je Zaev.
On je rekao da će u budućnosti, kao i u proteklim godinama, Republika Makedonija aktivno učestvovati u mirovnim misijama Alijanse u svetu.
“Tokom sastanka sa Stoltenbergom, istakao sam podršku u svih vremena u prošlosti koju je Republika Makedonija preduzela kako bi ispunila standarde i kriterijume za članstvo u NATO-u”, rekao je on.
Premijer Zaev je govorio i o Samitu u Bukureštu 2008. godine, kada Republika Makedonija nije dobila poziv za pridruživanje NATO-u “zbog problema sa Grčkom oko našeg ustavnog imena, iako smo se svi složili da naša zemlja ispunjava sve kriterijume”.
“Nažalost, ubrzo nakon ovog događaja u Republici Makedoniji aktivirani su kontraproduktivni politički procesi koji su izazvali najgoru političku krizu u zemlji nakon nezavisnosti”, rekao je Zaev.
Zaev je, na kraju, rekao da očekuje da će Makedonija biti 30. članica NATO-a.
“Iskreno očekujemo da će Republika Makedonija biti 30. članica Alijanse. U tu svrhu radimo zajedno sa građanima i sa svim našim partnerima i članicama NATO-a. To je perspektiva Republike Makedonije i regiona”, rekao je Zaev.