Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Na crnoj listi SAD: Biznismen rođen u BiH najveći trgovac oružjem na Balkanu

tesic

Sjedinjene Američke Države stavile su nedavno na crnu listu 39 pojedinaca, među kojima je i biznismen Slobodan Tešić, označen “kao jedan od najvećih trgovaca oružjem na Balkanu”.

Za Tešića se navodi da je biznismen iz Srbije koji je rođen u Kiseljaku, u Bosni i Hercegovini.

Računi svih firmi koji se u SAD vode na Tešića su u blokadi i njemu je zabranjeno poslovanje sa američkim državljanima. U obrazloženju za uvođenje sankcija Tešiću navodi se da je američka administracija uvela novi, specijalan režim sankcija prema osobama koje imaju veze s korupcijom i kršenjem ljudskih prava. Ovo nije prvi put da se ime Slobodana Tešića vezuje za zabrane putovanja.

“Tešić je među najvećim trgovcima oružjem i municijom na Balkanu, bio je skoro deceniju na listi Ujedinjenih nacija – osoba kojima je zabranjeno putovanje zbog kršenja sankcija UN-a u vezi sa izvozom oružja u Liberiju”, rekao je američki ministar finansija.

U obrazloženju odluke o uvođenju sankcija stoji da je Tešić, u cilju osiguranja ugovora o naoružanju, službenicima različitih zemalja direktno ili indirektno davao mito i finansijsku pomoć.

U dokumentima se navodi da je Tešić i na druge načine podmićivao sve one od kojih bi mogao da ima koristi. Tako je plaćao školovanje djeci potencijalnih klijenata, skupe odmore i druge pogodnosti.

U američkom Kongresu 2016. godine dopunjen je tzv. Magnitski zakon koji omogućava američkoj administraciji da podvrgne sankcijama svaku osobu bilo gdje u svijetu za koju se utvrdi da je odgovorna za kršenje ljudskih prava ili ako počini ozbiljne koruptivne radnje.

Prema navodima SAD, Tešić posjeduje ili kontroliše dvije srpske kompanije, „Partizan Tek“ i „Tehnoglobal Sistems“ d.o.o. Beograd, i dvije kiparske kompanije „Gravit Limitid“ i „Karso Limitid“.

“Tešić pregovara o prodaji oružja preko „Karso Limiteda“ i koristi „Gravit Limited“ kao mehanizam za finansiranje političara “, navedeno je u saopštenju i dodaje se da je Kancelarija za kontrolu inostrane imovine OFAC zamrznula američku imovinu preduzeća „Partizan Tek“ d.o.o. Beograd, „Karso Limitid“, „Gravit Limitid“ i „Tehnoglobal Sistems“ d.o.o. Beograd.

Tešić se godinama unazad pominje kao ilegalni trgovac oružjem, a Sjedinjene Države su u više navrata tražile od Srbije istragu o njegovim poslovnim vezama koje vode do Libije i Iraka. Do toga, međutim, nikada nije došlo. Tešić je svojevremeno bio veoma blizak sa tadašnjim predsjednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, a kako prema nezvaničnim saznanjima, kontroverzni trgovac oružjem ima i diplomatski pasoš.

Svi Srbi pod sankcijama SAD

Načelniku Generalštaba Vojske Srbije Ljubiši Dikoviću nedavno nije izdata američka viza, iako nije na crnoj listi. Među Srbima koji se nalaze na spisku osoba koje predstavljaju prijetnju SAD i dalje su svi članovi porodice Milošević, uključujući i Slobodana Miloševića, bivšeg predsjednika, koji je preminuo još 2006. Na spisku su i njegova supruga Mirjana i sin Marko, kao i ćerka Marija i snaja Milica Gajić Milošević. Iako je oslobođen optužbi za ratne zločine u Hagu, bivši predsjednik Srbije Mila Milutinović takođe se nalazi na crnoj listi, kao i Dragoljub Ojdanić, bivši ministar odbrane SRJ, koji je osuđen na 15 godina zatvora zbog zločina na KiM, a na spisku nepoželjnih je i Nikola Šainović, bivši srpski premijer koji je takođe bio osuđen na zatvorsku kaznu zbog ratnih zločina na Kosovu.

Američka administracija smatra da pretnju predstavlja i Nebojša Pavković, nekadašnji načelnik Generalštaba VJ, koji je u Hagu osuđen zbog zločina protiv čovječnosti, a na istom spisku je i Veselin Šljivančanin. Na crnoj listi su i dalje Franko Simatović, bivši komandant DB, i Jovica Stanišić, bivši načelnik Službe DB. Tu je i Milorad Ulemek Legija, osuđen za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića.

U grupi nepoželjnih su i Radovan Karadžić, njegov brat Luka sa svojom firmom „Komotko“, supruga Ljiljana, ćerka Sonja i sin Aleksandar.

Dodiku zabrana zbog ponašanja

Predsjednik RS Milorad Dodik i dalje je pod sankcijama koje su mu nametnute prošle godine. Američka ambasadorka u BiH Maureen Cormack  izjavila je da će tako ostati sve dok ne promijeni svoje ponašanje i ne prestane da dovodi u pitanje opstanak BiH i promoviše separatističke planove.