"protjerivanje dinara"
Srbija se buni, Amerikanci pritišću, ali Kosovo ne želi promjeniti odluku
Građani mogu primati novac preko svojih računa, ali samo u eurima. Nije moguće da neka nelicencirana ustanova prevozi novac i da se bavi financijskim aktivnostima
Američka vlada pozvala je Kosovo da preispita odluku o suspenziji dinara u platnom prometu, istaknuvši zabrinutost da će ta uredba negativno utjecati na srpsku zajednicu, ali guverner Centralne banke u Prištini poručuje da euro ostaje jedina službena valuta i nudi opcije za dinarske transakcije.
Guverner kosovske centralne banke (CKB) Ahmet Ismaili kazao je u četvrtak da će se ubuduće iz Srbije na Kosovo moći slati samo euri, koji će se moći mijenjati za dinare, čime kosovske institucije žele uvesti kontrolu prometa dinarima u koji dosad nisu imale transparentan uvid.
“Građani mogu primati novac preko svojih računa, ali samo u eurima. Nije moguće da neka nelicencirana ustanova prevozi novac i da se bavi finansijskim aktivnostima”, rekao je Ismaili za prištinski RTK2.
Euro će se, dodao je, mijenjati za druge valute, uključujući dinar, ali samo u ovlaštenim mjenjačnicama.
“Time se kontrolira sav novac u prometu i on postaje transparentan. Centralna banka Kosova ne kontrolira pojedince, ali nigdje u svijetu ne postoji sistem gdje neregistrirane institucije obavljaju novčani promet“, rekao je guverner CBK.
Centralna banka Kosova objavila je ranije da će od 1. februara jedina dopuštena valuta na Kosovu biti euro, čime se dinar isključuje iz platnog prometa.
Platni promet Srbije u kontinuitetu funkcionira na Kosovu i nakon ratnih sukoba 1999. u većinski srpskim sredinama, a dinari su posredstvom Trezora Srbije u opticaju u trgovini, srpskim institucijama, ugostiteljstvu i ostalim privatnim uslužnim djelatnostima, podsjeća Hina.
Ismaili objašnjava da novac iz Srbije može biti uplaćen i lokalnim samoupravama s većinski srpskim stanovništvom.
Službeni Beograd zatražio je podršku Evropske unije
Zakon o javnim finansijama i Zakon o lokalnoj samoupravi predviđaju takvu vrstu pomoći iz Srbije, a Ismaili naglašava a da je to ” transparentno i sigurno finansiranje“.
Na pitanje može li se novonastala situacija riješiti registriranjem neke srpske finansijske institucije na Kosovu, rekao je da ta mogućnost otvorena jer je već postojala jedna licencirana banka iz Srbije.
“Komercijalna banka je bila licencirana, a sada je u likvidaciji, za šta mi nismo odgovorni“, naglasio je Ismaili.
Službeni Beograd zatražio je podršku Evropske unije kao medijatora u dijalogu o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, a posebni predstavnik EU-a za dijalog Miroslav Lajčak izjavio je ranije kako se nada da će biti postignuto rješenje koje neće dodatno otežavati dijalog.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić ocijenio je, reagirajući ranije na tu odluku, kako ona predstavlja pokušaj da se ukine dijalog Beograda i Prištine i pokušaj progona srpskog naroda s Kosova. Istaknuo je uvjerenje da to međunarodna zajednica neće dopustiti.