Srbija otvara izložbu o Jasenovcu u UN-u, UN se ograđuje
Srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić otvorit će u četvrtak navečer u UN-u izložbu o ustaškom logoru Jasenovcu koju je, kako piše beogradska štampa, Hrvatska na sve načine pokušala spriječiti, ali je odustala nakon što ju je lično odobrio glavni sekretar UN-a Antonio Guterres. UN se, međutim, od sadržaja izložbe ogradio.
Izložba “Jasenovac – pravo na nezaborav” rad je grupe stručnjaka GH7 koju čine istoričari sedam zemalja, a diplomatski izvori beogradskih Večernjih novosti tvrde da je službenom Zagrebu “bila sporna fotografija Alojzija Stepinca” i njegova “misija u pokatoličavanju Srba” te navođenje “broja stradalih” u Jasenovcu.
List piše kako je “poslije ovog manevra Zagreba, kojem očigledno smeta da svijet čuje istinu o zvjerstvima u Jasenovcu, uslijedila brza reakcija” srbijanskog šefa diplomatije Ivice Dačića.
“On (Dačić) je od glavnog sekretara UN-a zatražio i dobio službeno odobrenje da se izložba može organizirati”, pišu Večernje novosti.
UN je, međutim, objavio kako je sadržaj te izložbe isključivo u nadležnosti organizatora i da njeno održavanje u prostorijama UN-a ne implicira da je UN prihvaća.
Prema saopćenju srbijanskog ministarstva vanjskih poslova, izložba “Jasenovac – pravo na nezaborav” je “najveća i najmonumentalnija izložba o Jasenovcu koja će prvi put biti postavljena u UN-u sa sedam tona opreme i eksponata koji će na multimedijalni način Srbiju predstaviti kroz srpsko-židovski projekt povodom obilježavanja međunarodnog dana Holokausta”.
Direktor ovog postava je izraelski profesor dr. Gideon Greif, stručnjak za logore Auschwitz, Majdanek, Jasenovac i Zonderkomand, istvremeno i šef grupe GH7 istoričara iz sedam zemalja, čiji je postav “Jasenovac – pravo na nezaborav” prva izložba te grupe u UN-u 72 godine nakon 2. svjetskog rata.
“Izložba predstavlja skroman doprinos očuvanju univerzalnih vrijednosti čovječanstva i globalnih napora UN-a u cilju spriječavanja pojave revizije i rehabilitiranja neonacističkih i neofašističkih ideologija isključivosti i svih oblika diskriminacije i fanatizma”, navedeno je u saopćenju srbijanskog ministarstva vanjskih poslova.
Srpsko-židovski akademski projekt “Jasenovac” dio je saradnje utemeljene na Memorandumu o razumijevanju koji su srbijansko Ministarstvo prosvjete i Institut za Holokaust “Šem Olam” potpisali 28. marta 2017. s ciljem da se zajednički organiziraju izložbe, naučne konferencije i programi edukacije o Jasenovcu, navodi se u priopćenju.
Kao posebni gosti, “koji će se na na otvaranju izložbe vidjeti prvi put”, najavljeni su preživjeli iz dječjeg logora Jasenovca, Jastrebarskog iz Srbije – Jelena Buhač Radojčić, Smilja Tišma, Gojko Rončević Mraović, a iz New Yorka Eva Кostabel Deutch i David Alkalaj, preživjeli logora Rab, Pag i Jasenovac.
Izložbu će, kako je najavljeno, u 18 sati po njujorškom vremenu otvoriti srbijanski šef diplomatije Ivica Dačić.