Peter Stano
Srbija i Kosovo napuštaju put u EU ako ne provedu odredbe sporazuma o normalizaciji odnosa
Čelnici EU su prošlog četvrtka pozvali Kosovo i Srbiju da brzo i u dobroj vjeri ispune svoje obveze preuzete na sastanku u Ohridu i naglasili da su se “Kosovo i Srbija u potpunosti obavezali da će provesti sve stavke sporazuma i aneks”, kazao je Stano
Glasnogovornik u Evropskoj uniji Peter Stano kazao je kako su Kosovo i Srbija obavezni provesti sporazum o normalizaciji odnosa i aneks iz Ohirda, ali da će u slučaju da to ne učine napustiti put u Evropsku uniju (EU).
Prema njegovim riječima, institucije Evropske unije će idućih dana, uz podršku čelnika EU, učiniti prve korake ka provedbi Ohridskog sporazuma zajedno s Kosovom i Srbijom.
„Međunarodni ugled i povjerenje u Kosovo i Srbiju sada će biti u igri, tako da se oni trebaju iskazati kao partneri od povjerenja za EU i zato je nužno da provedu ono što su obećali”, kazao je Stano u intervjuu za agenciju Beta.
Stano je podsjetio kako je visoki predstavnik za vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell istaknuo kako ne vrijede bilo kakve špekulacije oko potpisa ili valjanosti sporazuma iz Ohrida, te dodao da sve što se dosad zbivalo u dijalogu je dokazalo da se značaj sporazuma mjeri stepenom njegove primjene, a ne potpisom.
Čelnici EU su prošlog četvrtka pozvali Kosovo i Srbiju da brzo i u dobroj vjeri ispune svoje obveze preuzete na sastanku u Ohridu i naglasili da su se “Kosovo i Srbija u potpunosti obavezali da će provesti sve stavke sporazuma i aneks”, kazao je Stano.
“Obje strane dobro znaju o čemu se trebaju dogovoriti i šta provesti jer su to izričito prihvatile ohridskim sporazumom i EU će im svakako pomoći, ali nije EU ta koja će predlagati specifična rešenja, dok su obaveze preuzete jasno”, kazao je Stano.
On je također istaknuo kako i jedna i druga strana znaju da će biti vrlo nepovoljnih posljedica ako se to ne učini, jer je to dio dogovora.
Prema aneksu sporazuma o normalizaciji odnosa Kosovo se obavezalo da će se odmah posvetiti formiranju Zajednice srpskih opština, a EU je u ohridskom sporazumu i aneksu jasno predočila da to moraju provesti dvije strane, podsjetio je Stano.
“EU žali što Srpska lista nije iskoristila svoje demokratsko pravo za učešće na opštinskim izborima”, ali su primijetili i da je to “unutarnja stvar, očigledno politička, samih kosovskih Srba, pitanje demokratskih opredjeljenja i poteza”, kazao je Stano.
U Ohridu, 18. marta održan je, nakon sastanka u Briselu, novi sastanak kosovskog premijera Albina Kurtija i srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića nakon kojeg je Borrell ponovno objavio da je postignut dogovor o planu provedbe sporazuma. Međutim, sporazum nije potpisan jer to odbija učiniti Vučić koji je također rekao da ne namjerava provesti pojedine odredbe tih sporazuma za koje EU tvrdi da je postignuta saglasnost.
Viola von Cramon, izvjestiteljica za Kosovo u Evropskom parlamentu kazala je da su retorika srbijanskog predsjednika Vučića nakon Ohrida i ruganje s ‘nesnosnim bolovima u desnoj ruci’ naišli na veoma loš prijem, kako u Briselu tako i u prijestolnica EU.
Komentrirajući izjavu Vučića da sporazum nije potpisao, Cramon je saopćila da Srbija ne odlučuje može li Kosovo ući u UN.
Nakon sastanka u Ohridu kosovski premijer Albin Kurti kazao je da će se samoupravljanje za srpsku zajednicu na Kosovu ostvarivati na temelju Ustava Kosova i da to ne znači samoadministraciju niti autonomiju.
No na prošlosedmičnoj sjednici kosovske Skupštine Kurti je rekao kako su mu predstavnici međunarodne zajednice jasno stavili do znanja da se preuzete međunarodne obaveze moraju ispuniti pa se tako ne mogu izbjeći ni sporazumi koje su prethodne vlade postigle sa Srbijom.