Sjevernokorejski lider stigao u Singapur na samit sa Trumpom
Sjevernokorejski vođa Kim Jong-un stigao je u Singapur uoči povijesnog summita s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, javili su lokalni mediji.
Kim je sletio u singapursku zračnu luku Changi i uputio se u hotel St. Regis, gdje bi trebalo odsjesti njegovo izaslanstvo, javlja Channel News Asia.
Trump bi trebao stići nekoliko sati iza njega iz Kanade, gdje je sudjelovao na sastanku čelnika Sedam industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta (G7).
Summit Trumpa i Kima održat će se u utorak ujutro u hotelu Capella.
Bit će to prvi susret nekog sjevernokorejskog vođe s aktualnim američkim predsjednikom.
Trump je krenuo s optimizmom koji se iščitava iz njegovih riječi.
– Imam osjećaj da Kim Jong-un želi učiniti nešto važno za svoj narod, i sada ima priliku… Ovo je jedinstvena prilika koja se neće nikada ponoviti. Tamo odlazimo s veoma pozitivnim duhom – rekao je Trump na konferenciji u Kanadi, u okviru summita G7.
Uz Trumpa u Singapur idu i državni tajnik Mike Pompeo, savjetnik za nacionalnu sigurnost John Bolton, predstojnik Trumpova ureda John Kelly i glasnogovornica Sarah Sanders.
Glavne teme summita u Singapuru bit će denuklearizacija korejskog poluotoka i eventualno postizanje mirovnog sporazuma dvije Koreje.
Analitičari prognoziraju da će obje strane vjerojatno tvrditi da su pobijedile bez obzira na to što se dogodi iza zatvorenih vrata u Singapuru, prenosi Al Jazeera Balkans.
Što znači “pobjeda”, međutim, moglo bi biti pitanje kuta gledanja, javlja dpa.
Trump već dugo zahtijeva “potpuno, provjerljivo i nepovratno” ukidanje sjevernokorejskog nuklearnog programa prije postizanja bilo kakvog sporazuma s Kimom.
Ipak, uoči prošlomjesečnog susreta s južnokorejskim predsjednikom Moonom Jae-inom u Bijeloj kući, Trump je naslutio popustljivost po tom pitanju kazavši da bi “svakako bilo bolje kada bi se (ukidanje nuklearnog programa dogodilo) u jednom koraku”.
Vjerojatnije je, tvrde analitičari, kako bi dvije strane mogle dogovoriti postupnu denuklearizaciju Sjeverne Koreje i moratorij na nuklearne i raketne pokuse.
To bi omogućilo i Trumpu i Kimu da nakon sastanka ustvrde da su unaprijedili interese svojih zemalja kako to nikome prije njih nije uspjelo, smatraju analitičari.