RSE
Sjedinjene Američke Države obilježavaju dvije decenije od terorističkog napada
Američki predsjednik Joe Biden je rekao da su “mračnije sile ljudske prirode – strah i ljutnja, ogorčenost i nasilje nad muslimanskim Amerikancima, pravim i vjernim sljedbenicima miroljubive religije” narušile, ali ne i slomile američko jedinstvo
Minutom šutnje u 8:46 ujutru po lokalnom, 14:46 po srednjeevropskom vremenu vremenu 11. septembra, kada je prvi avion udario u Svjetski trgovinski centar u Njujorku, počela je ceremonija obilježavanja dvije decenije od terorističkog napada na Sjedinjene Američke Države u kojem je život izgubilo 2.977 ljudi.
Ovo je prvi od šest minuta šutnje kojima se obilježavaju svi napadi tog 11. septembra 2001. godine na SAD.
Drugi minut šutnje održan je u 9:03 po lokalnom vremenu i označio je trenutak kada je drugi avion udario u južnu kulu STO-a, prenosi RSE.
Treći minut šutnje bio je u 9:37 po lokalnom vremenu, a obilježio je trenutak kada je treći avion udario u zgradu Pentagona. U napadu je ubijeno 125 ljudi i uništeno je zapadno krilo zgrade.
Minut šutnje u 9:59 po lokalnom, odnosno 15:59 po srednjeevropskom vremenu podsjetio je na trenutak kada se srušila južna kula Svjetskog trgovinskog centra.
Peti minut šutnje obilježen je u 10:03, u vrijeme kada se oteti avion Flight 93 srušio u blizini Šenksvila u Pensilvaniji. Kako piše BBC, vjeruje se da su otmičari planirali da njime napadnu Kapitol u Vašingtonu, ali su se putnici pobunili.
Posljednji, šesti minut šutnje održan je u 10:28 po lokalnom, 16:28 po srednjeevropskom vremenu obilježavajući trenutak kada se srušila sjeverna kula Svjetskog trgovinskog centra.
U Šenksvilu su u znak sjećanja zvonila zvona i u toku je ceremonija sjećanja na žrtve.
Nakon prvog minuta, počelo je čitanje imena nastradalih.
Obilježavanju godišnjice kod memorijala u Njujorku prisustvuju i predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Džo Bajden (Joe Biden) sa prvom damom Džil Bajden (Jill Biden), te bivši predsjednici SAD Barakom (Barack) Obamom i Džordžom Bušom, kao i nekoliko državnih lidera.
Američki predsjednik je pozvao dan ranije u video poruci na nacionalno jedinstvo, povodom 20. godišnjice terorističkih napada.
20 years after September 11, 2001, we commemorate the 2,977 lives we lost and honor those who risked and gave their lives. As we saw in the days that followed, unity is our greatest strength. It’s what makes us who we are — and we can’t forget that. pic.twitter.com/WysK8m3LAb
— President Biden (@POTUS) September 10, 2021
“Poštujemo sve one koji su rizikovali i dali svoje živote u minutima, satima, mjesecima i godinama nakon toga”, rekao je Bajden u šestominutnoj video poruci u kojoj je odao poštu poginulima u napadima.
Rekao je da su “mračnije sile ljudske prirode – strah i ljutnja, ogorčenost i nasilje nad muslimanskim Amerikancima, pravim i vjernim sljedbenicima miroljubive religije” narušile, ali ne i slomile američko jedinstvo.
No one will ever forget where they were on September 11, 2001.
Coaches from all around the country reflect on their memories of 20 years ago. pic.twitter.com/yIcGXp0AZ0— CBS Sports (@CBSSports) September 11, 2021
“Naučili smo da je jedinstvo jedna stvar koja nikada ne smije da se slomi”, dodao je on.
Teroristički napad na Svjetski trgovinski centar u Njujorku i zgradu Pentagona u Vašingtonu je izvršen otetim avionima.
Zgrada Pentagona je znatno oštećena, a dva tornja visine 410 metara u njujorškoj poslovnoj četvrti Menhetn su potpuno srušena. Optuživši Osamu Bin Ladena, lidera militanata Al-Kaide koji se krio u Avganistanu, za organizovanje napada, SAD su 7. oktobra počele bombardovanje Avganistana.
Bombardovanje se pretvorilo u najduži američki rat iz koga su se Amerikanci konačno povukli prije nešto manje od dvije nedjelje.