poruka iz njemačke
Saveznici su spremni da otklone prepreke kandidaturi Ukrajine za članstvo u NATO-u
Washington Post u četvrtak je javio kako Sjedinjene Države daju probnu podršku planu koji bi uklonio prepreke za ulazak Ukrajine u NATO bez određivanja vremenskog okvira za njen prijem
Saveznici u NATO-u možda su spremni da uklone neke prepreke na putu Ukrajine ka vojnom savezu, izjavio je njemački ministar odbrane Boris Pistorius u petak, nekoliko sedmica prije samita NATO-a koji ima za cilj da premosti razlike oko pristupanja Kijeva.
– Sve je više nagovještaja da će se svi moći usuglasiti oko toga – rekao je Pistorius novinarima u Bruxellesu, odgovarajući na pitanje o izvještajima da su SAD otvorene da dopuste Kijevu da odustane od formalnog procesa kandidature koji se zahtijevao od nekih drugih zemalja u prošlosti.
Podrška planu
– Bio bih otvoren za to – kazao je Pistorius, govoreći na marginama sastanka sa svojim kolegama iz NATO-a u sjedištu alijanse.
Washington Post u četvrtak je javio kako Sjedinjene Države daju probnu podršku planu koji bi uklonio prepreke za ulazak Ukrajine u NATO bez određivanja vremenskog okvira za njen prijem.
U njemu se citira visoki američki zvaničnik koji je rekao da je Washingtonu “ugodan” prijedlog generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga koji bi omogućio Kijevu da zaobiđe takozvani akcioni plan za članstvo (MAP) alijanse.
Od 1999. godine većina zemalja koje žele da se pridruže NATO-u učestvuje u tom programu, koji je osmišljen da pomogne kandidatima da ispune određene političke, ekonomske i vojne kriterije.
Skraćivanje procesa
Skraćivanjem procesa, SAD se nadaju da će premostiti podjele među zemljama članicama oko puta Kijeva ka pridruživanju transatlantskom vojnom savezu, objavio je Washington Post.
– To je potencijalna zona slijetanja u ovoj raspravi – rekao je jedan zvaničnik.
Prijedlog bi, međutim, i dalje zahtijevao od Ukrajine da provede reforme i, suprotno željama istočnoevropskih saveznika, ne bi naveo vremenski okvir za pridruživanje Ukrajine, pišu novine.
Na samitu u Bukureštu 2008. godine, NATO se usuglasio da će se Ukrajina – koja je kao i Rusija bila dio Sovjetskog Saveza do njegovog raspada 1991. godine – na kraju pridružiti alijansi.
Čelnici NATO-a do sada su, međutim, prestali da poduzmu konkretne korake koji bi odredili raspored za uključivanje Kijeva u alijansu, za šta se zalažu istočni saveznici i sama Ukrajina, prenosi Reuters.