Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

crni datum istorije

SAD obilježavaju 21. godišnjicu terorističkih napada 11. septembra

220911018

Odavanja počasti slijede nakon prošlogodišnjeg obilježavanja godišnjice, koja je došla nekoliko sedmica nakon završetka rata u Afganistanu koji su SAD pokrenule kao odgovor na terorističke napade

Amerikanci se danas, 21 godinu nakon najsmrtonosnijeg terorističkog napada na tlu SAD-a, prisjećaju 11. septembra minutama šutnje, čitanjem imena žrtava, volonterskim radom te na druge načine odaju počast žrtvama napada.

Rođaci žrtava i uglednici okupit će se danas na mjestima gdje su se 11. septembra 2001. srušili oteti avioni – Svjetski trgovački centar u New Yorku, Pentagon i polje u Pennsylvaniji.

Ostale zajednice širom zemlje obilježavaju ovaj dan paljenjem svijeća, međuvjerskim službama i drugim komemoracijama, javlja AP.

Neki Amerikanci pridružuju se volonterskim projektima na dan koji je savezno priznat i kao Domoljubni dan i kao Nacionalni dan službe i sjećanja.

Odavanja počasti slijede nakon prošlogodišnjeg obilježavanja godišnjice, koja je došla nekoliko sedmica nakon završetka rata u Afganistanu koji su SAD pokrenule kao odgovor na terorističke napade.

Ovogodišnja godišnjica predstavlja i trenutak za razmišljanje o napadu koji je ubio gotovo 3000 ljudi, potaknuo američki “rat protiv terorizma” diljem svijeta i preoblikovao politiku nacionalne sigurnosti, navodi AP.

Na svom službenom Twitter nalogu ovim povodom oglasila se u Ambasada SAD-a u Sarajevu.

“Danas se sjećamo prijatelja, porodica i kolega koje smo izgubili 11. septembra”, objavili su.

U najsmrtonosnijem terorističkom napadu u historiji stradalo je skoro 3.000 ljudi, dok je više od 25.000 povrijeđeno što je pokrenulo globalni rat protiv terorizma pod vodstvom Sjedinjenih Američki Država.

Otmičari su upali u kabine četiri putnička aviona služeći se noževima kao oružjem preuzevši kontrolu.

Avion “American airlines” uletio je u sjeverni toranj Svjetskog trgovinskog centra na donjem Menhetnu, a dvadesetak minuta kasnije avion “United airlines” udario je u južnu kulu.

Obje kule od 110 spratova srušile su se nakon sat i četrdeset dva minuta od momenta udara aviona, oštetivši obližnje zgrade, uključujući Svjetski trgovinski centar 7.

Treći avion otet iznad Ohaja pao je na zapadnu stranu Pentagona što je dovelo do urušavanja zgrade. Četvrti avion letio je u pravcu Washingtona, ali se srušio u polje u Pensilvaniji, nakon što su putnici ušli u kabinu i borili se sa otmičarima za kontrolu.

U Svjetskom trgovinskom centru i okolini poginule su 2.753 osobe, u Pentagonu 184, a u Pensilvaniji 40. Nakon napada SAD su zvanično pokrenule rat protiv terorizma i pritisak na Afganistan radi svrgavanja talibana koji su odbili zahtjev Washingtona da protjeraju vođu Al-kaide Osamu bin Ladena. On je odgovornost za napad preuzeo tek tri godine kasnije, a kao motiv naveo je podršku Izraelu i prisustvo američke vojske u Saudijskoj Arabiji. Ubijen je od američkih specijalaca u Pakistan sedam godina kasnije.

Na mjestu na kojem su se nalazile kule “bliznakinje” u New Yorku podignuto je spomen-obilježje žrtvama, a izgrađen je i novi Svjetski trgovinski centar.