Uoči izbora u Njemačkoj
Ruski botovi krenuli u kampanju dezinformisanja: Društvena mreža X preplavljena lažnim vijestima
Prema izvještaju njemačke vlade, posljednjih dana zabilježen je nagli porast aktivnosti lažnih računa, pri čemu je krajem januara broj objava premašio 3.000 dnevno
Ruski botovi preplavili su društvenu mrežu X (bivši Twitter) dezinformacijama samo nekoliko dana prije izbora u Njemačkoj, navodi se u izvještaju njemačke vlade u koji je uvid imao online časopis Politico.
Prema podacima Njemačkog ureda za vanjske poslove, kampanju dezinformacija vodi operacija pod nazivom Doppelgänger, što u prijevodu znači “dvojnik”, a za koju se vjeruje da je podržava Kremlj.
Cilj kampanje je podrivanje povjerenja u zapadne institucije širenjem lažnih vijesti putem lažnih novinskih stranica, tzv. “spavača” – računa i stranica koje mjesecima ne objavljuju ništa, a zatim naglo počinju s dezinformacijama. U kampanji se koristi i sadržaj generiran vještačkom inteligencijom.
Obavještajne agencije u Evropskoj uniji i Sjedinjenim Američkim Državama već su pratile slične taktike Doppelgängera, koji je ranije nastojao oslabiti podršku Ukrajini u ratu protiv Rusije i širiti proruske narative. Sada se, prema izvještaju, operacija preusmjerila na njemačke izbore koji se održavaju 23. februara.
Njemački zvaničnici identificirali su više od 100 pseudo-novinskih stranica koje su u tišini prikupljale sadržaj tokom proteklih mjeseci.
-Ove platforme su strukturirane slično, ispunjene generičkim, često AI-generiranim člancima – rekao je jedan zvaničnik za Politico, insistirajući na anonimnosti zbog osjetljivosti teme. “U odabranom trenutku, umetne se izmišljena priča koja se zatim brzo širi putem društvenih mreža i influensera. Moramo pretpostaviti da su ove stranice bile pripremljene za aktivaciju uoči izbora za Bundestag.”
Takozvane “spavačke” stranice oponašaju izgled i stil legitimnih medijskih kuća i ostaju neaktivne sve dok ne nastupi politički osjetljiv trenutak, poput izbora. Tada započinju s objavljivanjem lažnih vijesti koje se koordinirano šire kroz mrežu botova i proruski orijentiranih korisnika društvenih mreža.
Posljednjih godina evropske vlasti više puta su optužile Moskvu za miješanje u izbore širom Evrope. Češka i Belgija su prošle godine razotkrile veliku mrežu uticaja za koju se tvrdilo da širi prorusku propagandu uoči izbora za Evropski parlament.
U decembru su rumunski predsjednički izbori otkazani nakon što su sigurnosne službe upozorile na agresivne ruske hibridne napade.
Ovo pitanje je posebno osjetljivo u Njemačkoj, gdje krajnje desničarska i proruska stranka Alternativa za Njemačku (AfD) – koju podržava i Elon Musk – zauzima drugo mjesto u anketama.
Prema izvještaju njemačke vlade, posljednjih dana zabilježen je nagli porast aktivnosti lažnih računa, pri čemu je krajem januara broj objava premašio 3.000 dnevno.
Sadržaj postova slijedi prepoznatljiv obrazac – mnogi napadi usmjereni su na njemačku podršku Ukrajini, tvrdeći da Berlin više brine o Kijevu nego o sopstvenim građanima. Jedan od primjera dezinformacija, naveden u izvještaju, uključuje lažnu priču o navodnom korupcijskom skandalu njemačkog ministra privrede Roberta Habecka i neimenovanog “ministra kulture Ukrajine”.
Njemačke vlasti sada pojačavaju nadzor nad društvenim mrežama kako bi spriječile širenje lažnih vijesti koje bi mogle uticati na ishod izbora.