Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Uoči izbora u Njemačkoj

Ruski botovi krenuli u kampanju dezinformisanja: Društvena mreža X preplavljena lažnim vijestima

drustvene mreze twitter x
Ilustracija: Unsplash

Prema izvještaju njemačke vlade, posljednjih dana zabilježen je nagli porast aktivnosti lažnih računa, pri čemu je krajem januara broj objava premašio 3.000 dnevno

Ruski botovi preplavili su društvenu mrežu X (bivši Twitter) dezinformacijama samo nekoliko dana prije izbora u Njemačkoj, navodi se u izvještaju njemačke vlade u koji je uvid imao online časopis Politico.

Prema podacima Njemačkog ureda za vanjske poslove, kampanju dezinformacija vodi operacija pod nazivom Doppelgänger, što u prijevodu znači “dvojnik”, a za koju se vjeruje da je podržava Kremlj.

Cilj kampanje je podrivanje povjerenja u zapadne institucije širenjem lažnih vijesti putem lažnih novinskih stranica, tzv. “spavača” – računa i stranica koje mjesecima ne objavljuju ništa, a zatim naglo počinju s dezinformacijama. U kampanji se koristi i sadržaj generiran vještačkom inteligencijom.

Obavještajne agencije u Evropskoj uniji i Sjedinjenim Američkim Državama već su pratile slične taktike Doppelgängera, koji je ranije nastojao oslabiti podršku Ukrajini u ratu protiv Rusije i širiti proruske narative. Sada se, prema izvještaju, operacija preusmjerila na njemačke izbore koji se održavaju 23. februara.

Njemački zvaničnici identificirali su više od 100 pseudo-novinskih stranica koje su u tišini prikupljale sadržaj tokom proteklih mjeseci.

-Ove platforme su strukturirane slično, ispunjene generičkim, često AI-generiranim člancima – rekao je jedan zvaničnik za Politico, insistirajući na anonimnosti zbog osjetljivosti teme. “U odabranom trenutku, umetne se izmišljena priča koja se zatim brzo širi putem društvenih mreža i influensera. Moramo pretpostaviti da su ove stranice bile pripremljene za aktivaciju uoči izbora za Bundestag.”

Takozvane “spavačke” stranice oponašaju izgled i stil legitimnih medijskih kuća i ostaju neaktivne sve dok ne nastupi politički osjetljiv trenutak, poput izbora. Tada započinju s objavljivanjem lažnih vijesti koje se koordinirano šire kroz mrežu botova i proruski orijentiranih korisnika društvenih mreža.

Posljednjih godina evropske vlasti više puta su optužile Moskvu za miješanje u izbore širom Evrope. Češka i Belgija su prošle godine razotkrile veliku mrežu uticaja za koju se tvrdilo da širi prorusku propagandu uoči izbora za Evropski parlament.

U decembru su rumunski predsjednički izbori otkazani nakon što su sigurnosne službe upozorile na agresivne ruske hibridne napade.

Ovo pitanje je posebno osjetljivo u Njemačkoj, gdje krajnje desničarska i proruska stranka Alternativa za Njemačku (AfD) – koju podržava i Elon Musk – zauzima drugo mjesto u anketama.

Prema izvještaju njemačke vlade, posljednjih dana zabilježen je nagli porast aktivnosti lažnih računa, pri čemu je krajem januara broj objava premašio 3.000 dnevno.

Sadržaj postova slijedi prepoznatljiv obrazac – mnogi napadi usmjereni su na njemačku podršku Ukrajini, tvrdeći da Berlin više brine o Kijevu nego o sopstvenim građanima. Jedan od primjera dezinformacija, naveden u izvještaju, uključuje lažnu priču o navodnom korupcijskom skandalu njemačkog ministra privrede Roberta Habecka i neimenovanog “ministra kulture Ukrajine”.

Njemačke vlasti sada pojačavaju nadzor nad društvenim mrežama kako bi spriječile širenje lažnih vijesti koje bi mogle uticati na ishod izbora.