Istraživanje pokazalo
Rusi su sami sebe bombardirali 150 puta samo u ovoj godini
Prema internim ruskim dokumentima koje je tokom ljeta objavio The Washington Post, razlog zašto Rusija kontinuirano slučajno bombardira samu sebe leži u neispravnim navigacijskim sistemima.
Ruska bomba sletjela je na školu u selu Bikovka, u ruskoj regiji Belgorod, označavajući 150. put ove godine da je Rusija slučajno bombardirala samu sebe koristeći FAB zračnu bombu, doznaje nezavisna ruska agencija Astra.
Ruska zračna bomba UMBP, teška 250 kilograma, navodno je bačena iz ruskog aviona i probila je krov škole jučer ujutro prilikom pada. Incident, kako piše Astra, nije doveo do evakuacije, a nije bilo ni žrtava.
Zračne bombe
Kako doznaje Astra, a prenosi Newsweek, Rusija je od početka rata u februaru 2022. više puta slučajno bombardovala vlastiti teritorij i dijelove istočne Ukrajine pod svojom okupacijom, uključujući incident u aprilu 2023., kada je ruski borbeni avion slučajno bombardovao Belgorod, uzrokujući veliki krater i eksploziju u gradu.
Astra navodi kako Rusija najčešće slučajno bombarduje samu sebe FAB-250 i FAB-500 zračnim bombama, koje ruske snage najčešće koriste za napade na regije Donjeck i Harkiv, kao i na grad Harkiv.
Lokalni stanovnici također su izjavili da je Rusija slučajno bombardirala samu sebe dan ranije, a još jedna FAB-250 zračna bomba pala je 15. novembra u blizini sela Beli Kolodez u urbanom okrugu Šebekinski. U bombardiranju 15. novembra nije bilo žrtava ni materijalne štete. Kada bombe “abnormalno” padnu, navodno ne detoniraju, već ih pirotehničari naknadno unište.
Neispravni navigacijski sistemi
Prema internim ruskim dokumentima koje je tokom ljeta objavio The Washington Post, razlog zašto Rusija kontinuirano slučajno bombardira samu sebe leži u neispravnim navigacijskim sistemima. Ti dokumenti, koji obuhvaćaju 38 incidenata u regiji Belgorod između aprila 2023. i aprila 2024., navode da se sovjetske klizne bombe često modificiraju neispravnim navigacijskim sistemima, ali u većini slučajeva ne eksplodiraju nakon lansiranja, prenosi Index.hr.
Ruslan Levjev, vojni stručnjak iz Conflict Intelligence Teama, izjavio je za The Washington Post: “Određeni postotak ruskih bombi je neispravan. Taj problem postoji otkad su počeli koristiti ove UMPK setove (op. a ruski sistem za navođenje) i nije sistematski riješen. Smatramo da su ova slučajna izbacivanja bombi uzrokovani nepouzdanošću tih setova, što očito ne zabrinjava zračne snage.”
Levjev je dodao: “Prema našim procjenama, samo manji dio ovih bombi zakaže, tako da to ne utječe na praktičnu učinkovitost ovog oružja, koliko god cinično to zvučalo.”
Četiri puta slučajno bombardovali isti grad u pet mjeseci
Drugi značajni slučajevi ove godine u kojima je Rusija slučajno bombardovala samu sebe uključuju četiri slučaja bombardovanja grada Šebekina u Belgorodskoj regiji, blizu ukrajinske granice, do maja ove godine. Kako piše Newsweek, u prethodnim incidentima ruske su vlasti navodno priznale neke od tih slučajeva, navodeći da je došlo do “abnormalnog ispuštanja municije”, ali su također pokušale prikriti te incidente.