Rijedak fenonem: U dijelovima regiona mogla bi padati “krvava kiša”
Meteorolozi iz hrvatskog hidrometeorološkog zavoda u utorak su izdali obavijest da bi dijelove Hrvatske ove sedmice mogao pogoditi fenomen poznat po nazivu blatna kiša. Riječ je o kiši koja ostavlja najčešće smeđe ili žućkaste tragove na površini ili izloženim objektima, a poznata je i kao žuta kiša, krvava kiša i obojena kiša, javlja Jutarnji list.
– Blatna kiša povremeno se može zamijetiti i na području Hrvatske, češće na Jadranu i u područjima uz Jadran nego u kontinentalnom dijelu zemlje, navode meteorolozi u saopštenmju na DHMZ-ovim stranicama.
Blatna kiša nastaje samo u određenim sinoptičkim situacijama. Na području Hrvatske nastaje kada je nad našim predjelima ili malo južnije u prizemnom sloju atmosferski sistem koji sadrži dosta vlage, ciklonalno polje ili i izraženi frontalni sistem , a u višim slojevima atmosfere (od 5 000 m i više) je izraženo jugozapadno ili južno strujanje. U takvim situacijama čestice pijeska iz sjeverne Afrike, odnosno područja Sahare dospijevaju u više slojeve atmosfere te ulaze u oblačne sustave, pa kiša koja pada iz njih u sebi sadrži saharski pijesak te je stoga obojena.
Valja napomenuti da kiša može dodatno biti onečišćena drugim česticama u atmosferi, npr. peludi kao što je to bio slučaj u aprilu ove godine kada je blatna kiša padala diljem Hrvatske, podsjećaju meteorolozi.
– U Evropi blatne kiše najčešče su na području Pirinejskog polutoka, Apeninskog poluotika te na području Grčke gdje se ona češće pojavljuje upravo zbog blizine sjeverne Afrike i mogućnosti obogaćivanja zraka vlagom prilikom prelaska Sredozemnog mora. Meteorološka služba Španije i Sveučilište u Ateni izdaju i prognoze koncentracije prašine u atmosferi dostupne na njihovim stranicama, pojašnjavaju hrvatski meteorolozi.