Deutsche welle
Pad Afganistana neće proći tako lako: Dolina lavova ustaje protiv talibana
Talibani su preko noći ušetali u Kabul i preuzeli vlast. I drugdje su umarširali gotovo bez ikakvog otpora. Na borbu se spremaju samo paravojske u dolini Panjšir – tamo su navikli da budu nezavisni.
Od prošlog vikenda talibani opet vladaju Afganistanom. Ali, samo 150 kilometara sjeveroistočno od Kabula, u dolini Panjšir (Dolina pet lavova), sprema se otpor. U taj kraj su utekli i razvlašćeni potpredsjednik zemlje Amrulah Saleh i bivši ministar odbrane Bismilah Mohamadi. Saleh tvrdi da on treba da bude šef države, jer je predsjednik Gani napustio zemlju, javlja Deutsche Welle.
„Nema okolnosti pod kojima ću se pognuti pred terorističkim talibanima. Nikada neću izdati svoju dušu i naslijeđe mog komandanta i vođe, legende Ahmada Šaha Masuda“, napisao je Saleh na Tviteru.
Dolina pet lavova svoju posebnost ima da zahvali geografiji – planine je čine gotovo odsječenom od ostatka zemlje. Jedini prilaz je priobalje rijeke Panjšir, tijesnac koji lokalni borci znaju da brane.
Većina od oko 150.000 stanovnika pripadaju narodu Tadžika, i već ih to odbija od talibana koji su mahom Paštuni. Dolina je poznata po smaragdima, kojima je decenijama finansiran oružani otpor režimima koji su upravljali Afganistanom.
Panjšir, koji zvanično nije dobio zahtijevanu autonomiju, bio je manje-više nezavisan i za vrijeme sovjetske okupacije, i tokom prve vladavine talibana, i tokom vlasti koju su podržavale zapadne zemlje. Stoga se oduvijek brojao u najsigurnije dijelove Afganistana.
Legendarni komandant Masud
Istorija otpora neraskidivo je povezana sa imenom pokojnog Ahmada Šaha Masuda, mentora bivšeg potpredsjednika Saleha. Ahmad Šah je rođen u Dolini 1953. godine, a 1979. je sebi dao ratno ime Masud, što otprilike znači „talični“. Tada je poveo otpor komunističkim vlastima i Sovjetima i ušao u legendu kao jedan od najmoćnijih mudžahedinskih komandanata.
„Potlačenost je sramota“ – te njegove riječi, zajedno sa karakterističnim konturama lica, i danas su motiv mnogih plakata u Dolini pet lavova.
Nakon povlačenja Sovjeta 1985. u Afganistanu je izbio krvavi građanski rat koji su talibani dobili desetak godina kasnije. Ipak, Masud je sa svojim Ujedinjenim frontom uspio da odbrani ne samo Dolinu, već i cio sjeveroistočni Avganistan sve do granice sa Kinom i Tadžikistanom.
Komandant je takođe bio pobornik konzervativnog islama, ali je pokušavao da izgradi demokratske institucije i bio ubijeđen da žene treba da imaju jednaka prava kao muškarci. Cilj mu je bio ujedinjeni Afganistan, gdje bi izblijedjele etničke i religijske podjele.
Doduše, daleko od toga da je Masud bio anđeo. Međunarodne organizacije poput Hjuman rajts voča mu prebacuju teške zločine u borbama za Kabul tokom građanskog rata.
Stradao je kao u filmu, 2001. godine. Dvojica napadača su se predstavili kao novinari, a bombu su sakrili u kameri. Pretpostavlja se da su radili za Al Kaidu i da je tim ubistvom Osama bin Laden htio da učini uslugu talibanima koji su Al Kaidi omogućili da se skriva u Avganistanu. Odatle je Bin Laden koordinisao i terorističkim udarima na Sjedinjene Države 11. septembra 2001.
Da li će talibani napasti?
Sada Dolinom pet lavova komanduje Ahmad Masud, sin čuvenog vođe, koji i likom i stilom neodoljivo podsjeća na oca. On zapovijeda paravojskom i zajedno sa odbjeglim potpredsjednikom Salehom najavljuje da neće pokleknuti pred talibanima. Društvenim mrežama kruži fotografija na kojoj su njih dvojica zajedno.
Mjesecima kruže glasine da mlađi Masud priprema otpor. Prema jednoj reportaži lista Neue Zürcher Zeitung, već u aprilu, kada je Vašington sklopio dil sa talibanima, stanovnici Doline su se digli na oružje i iz pepela obnovili paravojsku koja ih je ranije decenijama čuvala od zavojevača.
„Nećemo dozvoliti talibanima da kroče u Panjšir. Borićemo se protiv njih svom silom i snagom“, rekao je jedan mještanin novinskoj agenciji AFP.
No, još nije jasno koliko će jak biti otpor niti da li će talibani uopšte pokušavati da osvoje Dolinu. „Ako bismo držali talibane za riječ, onda bi Panjšir trebalo da je siguran jer je rat u Afganistanu gotov“, kaže za DW Mihael Kugelman, stručnjak za jugoistok Azije u američkom centru Vilson. „Talibani su obećali da više neće koristiti nasilje što sugeriše da će ostaviti na miru oblasti koje ne kontrolišu. Ali, to ćemo tek da vidimo.“
Ovaj stručnjak dodaje da bi upravo formiranje oružanog otpora u regionu moglo da isprovocira talibane da krenu u pohod na Dolinu pet lavova. „Ako to učine, pobijediće brzo i lako“, uvjeren je Kugelman.