Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

napad na demokratiju

Odbačena objava vanrednog stanja u Južnoj Koreji. Vojska: Ratno stanje ostaje

juzna koreja vojska parlament udar
Foto: Yonhap News/NEWSCOM/Pixsell

Predsjednik parlamenta proglasio je objavu vanrednog stanja nevažećom, a zastupnici su u srijedu rano ujutro po korejskom vremenu velikom većinom glasovali za to

Južnokorejski predsjednik Yoon Suk Yeol proglasio je vanredno stanje u utorak navečer, u potezu koji je zapanjio Južnokorejce i izazvao kratkotrajni pokušaj vojnika da uđu u parlament, ali zastupnici i prosvjednici brzo su reagirali na najozbiljniji izazov demokratiji u toj zemlji od osamdesetih godina prošlog stoljeća.

Predsjednik parlamenta proglasio je objavu vanrednog stanja nevažećom, a zastupnici su u srijedu rano ujutro po korejskom vremenu velikom većinom glasovali za to.

Potez protiv političkih neprijatelja

Yoonovu potezu, za koji je rekao da je usmjeren protiv njegovih političkih neprijatelja, glasno se usprotivio čak i čelnik njegove vlastite stranke, Han Dong-hoon, koji je bio prisutan na glasovanju u parlamentu i koji se sukobio s Yoonom oko predsjednikovog postupanja tokom nedavnih skandala.

Ranije su televizijske snimke uživo pokazale kako vojnici s kacigama, kako se čini zaduženi za uvođenje vanrednog stanja, pokušavaju ući u zgradu skupštine, a viđeni su i djelatnici parlamenta kako pokušavaju odgurnuti vojnike prskajući ih pjenom iz aparata za gašenje požara.

Yoon je u utorak navečer rekao da su opozicionoe stranke uzele parlamentarni proces kao taoca. Obećao je da će iskorijeniti “besramne prosjevernokorejske protudržavne snage” i rekao da nema drugog izbora nego poduzeti mjere za zaštitu ustavnog poretka.

Ubrzo nakon što je Yoon dao svoju objavu na TV-u uživo, ljudi su se počeli okupljati ispred zgrade parlamenta, neki od njih su uzvikivali: “Povucite vanredno vojno stanje!” “Uhapsipte Yoon Suk Yeola”, vikali su drugi.

Vojska je rekla da će aktivnosti parlamenta i političkih stranaka biti zabranjene, a da će mediji i izdavači biti pod nadzorom vojnog zapovjedništva.

Prvo vanredno stanje od 1980.

Yoon nije naveo nikakvu konkretnu prijetnju iz Sjeverne Koreje. Umjesto toga, usredotočio se na svoje domaće političke protivnike. To je prvi put od 1980. godine da je u Južnoj Koreji proglašeno vanredno stanje.

Južna Koreja je u ranoj historiji imala niz autoritarnih vođa, ali se smatra demokratskom zemljom od osamdesetih godina prošlog stoljeća.

Korejski won je oštro pao u odnosu na američki dolar. Zvaničnik centralne banke rekao je da priprema mjere za stabilizaciju tržišta ako bude potrebno. Ministar financija Choi Sang-mok sazvao je hitan sastanak s najvišim gospodarskim dužnosnicima, rekao je njegov glasnogovornik u tekstualnoj poruci.

Yoonov prethodnik, Moon Jae-in iz Demokratske stranke, rekao je u objavi na X-u da je demokratija u zemlji u krizi.

“Nadam se da će Narodna skupština brzo djelovati kako bi zaštitila našu demokraciju od raspada”, napisao je u objavi.

“Molim građane da zajedničkim snagama zaštitimo i spasimo demokraciju i da pomognemo da Narodna skupština normalno funkcionira.”

Sjedinjene Države su u kontaktu s južnokorejskom vladom i pomno prate situaciju, rekao je glasnogovornik Bijele kuće.

Otprilike 28.500 američkih vojnika stacionirano je u Južnoj Koreji kako bi je štitilo od komunističke Sjeverne Koreje.

Vojska: Ratno stanje ostaje

Vojska Južne Koreje kaže da stanje ostaje na snazi sve dok ga ne ukine predsjednik Yoon Suk-yeol unatoč tome što je parlament glasao da blokira njegovu provedbu, objavila je državna televizija.

Amerika “pomno prati” situaciju

Američki ambasador u Južnoj Koreji Philip Goldberg kaže da američka ambasada u Seulu i američki State Department “pomno prate nedavnu objavu predsjednika Yoona o ratnom stanju”.

“Situacija je vrlo fluidna”, rekao je Goldberg.