Očekivana odluka
Nova pravila ulaska u EU neće se primjenjivati na državljane članica bez obzira na prebivalište
Nova pravila prilikom ulaska u zemlje EU, pa tako i u Republiku Hrvatsku, počet će se primjenjivati od 10. oktobra, kada bi trebao početi s radom novi sistem ulaska i izlaska Entry/Exit System – EES, koji se neće primjenjivati na državljane EU, uključujući i hrvatske državljane, bez obzira na mjesto prebivališta.
Novi sistem
Radi se o sistemu za registraciju podataka o ulasku i izlasku te podataka o odbijanju ulaska za određene državljane trećih zemalja koji prelaze vanjske granice država članica, kazali su Feni iz MUP-a Republike Hrvatske.
Kako su naveli, EES se uspostavlja radi daljnjeg poboljšanja upravljanja vanjskim granicama, a posebno radi provjere poštuju li se odredbe o dopuštenom razdoblju boravka na državnom području država članica.
Pomoću ovog sistema se elektronički registrira vrijeme i mjesto ulaska i izlaska državljana trećih zemalja kojima je dopušten kratkotrajni boravak na državnom području država članica te izračunava trajanje njihova dopuštenog boravka. Također, tim sistemom će se zamijeniti obaveza otiskivanja pečata u putovnice državljana trećih zemalja – navode iz MUP-a RH.
Nadalje, kako ističu, kroz EES sustav će se registrirati otisci četiri prsta desne ruke i prikaz lica državljana trećih zemalja izuzetih od obaveze posjedovanja dugotrajne vize, radi omogućivanja tačne provjere i identifikacije, čime se osigurava da državljanin treće zemlje nije već registriran pod drugim identitetom ili na temelju druge putne isprave.
Djeca mlađa od 12 godina izuzeta
Napominju kako su djeca mlađa od 12 godina izuzeta od obaveze davanja otisaka prstiju te ističu kako se ne plaća nikakva naknada.
S druge pak strane, uspostava sistema ETIAS na nivou EU planirana je u prvoj polovini 2025. godine, a odnosi se na putnike koji su izuzeti od viznog režima.
Njime će se omogućiti procjena (prije dolaska osobe na granični prijelaz) bi li prisutnost određenih državljana trećih zemalja na državnom području država članica predstavljala rizik za sigurnost, rizik od nezakonitog useljavanja ili visok rizik od epidemije. U tu svrhu uvodi se odobrenje putovanja te se utvrđuju uvjeti i postupci za izdavanje ili odbijanje tog odobrenja – ističu iz MUP-a RH.
Kako navode, podnosilac zahtjeva plaća naknadu za odobrenje putovanja u iznosu od 7 eura za svaki zahtjev, a odobrenje vrijedi 3 godine.
Osobe mlađe od 18 godina ili starije od 70 godina oslobođene su obaveze plaćanja naknade za odobrenje putovanja.
Dodatne informacije uskoro
Napominjemo da se na državljane EU, uključujući i državljane Republike Hrvatske, bez obzira na mjesto prebivališta, ne primjenjuju sistem ETIAS niti EES sistem – poručili su iz hrvatskog MUP-a.
Dodali su kako se trenutno kroz stručne radne skupine u Bruxellesu dogovara centralni način izvještavanja javnosti, vezano uz uspostavu EES i ETIAS sistema, budući da će se ista pravila odnositi na sve zemlje članice.
Prema tome, uskoro bi trebale biti poznate sveobuhvatne i detaljne informacije na nivou EU koje će uključivati detaljan hodogram postupanja, izuzetke i sve druge informacije korisne za sve građane.