Višemjesečni protesti
Njemački zastupnici: Vučićev sistem je pred implozijom, ne pomaže mu ni poznata gluma
“Izvještaji o bandama razbojnika koji tuku demonstrante do tačke hospitalizacije duboko su uznemirujući”.
Njemačke parlamentarne stranke trenutno imaju pune ruke posla s predizbornom kampanjom za prijevremene parlamentarne izbore koji se održavaju 23. februara.
No zastupnički klubovi u Bundestagu su pronašle vremena između dva predizborna termina izjasniti se za DW o višemjesečnim protestima u Srbiji, koji bi, po mišljenju mnogih, mogli promijeniti političku svakodnevicu u ovoj zemlji-kandidatkinji za članstvo u Evropskoj uniji.
Vučićev sistem pred implozijom
Dugogodišnji izvjestitelj socijaldemokratskog zastupničkog kluba za zapadni Balkan Josip Juratović smatra da su protesti koji se već sedmicama održavaju u Srbiji po svojoj strukturi i ustroju drugačiji nego svi prijašnji i zato broji dane vladavini Aleksandra Vučića.
“Upravo se događa ono sto sve vrijeme tvrdim a to je da će Vučićev režim implodirati. On se bori protiv razjarenih pčela i on tu bitku ne može više dobiti. Nema političkog protivnika po imenu i prezimenu kojeg bi mogao svojim medijima tući”, predviđa Juratović koji u svojim izjavama do sada nije štedio kritike na račun vlasti u Beogradu.
“Ništa mu više ne pomaže ni vanjski ni unutrašnji politički saveznici, niti njegova poznata gluma na svjetskim i domaćim pozornicama”, kaže Juratović u izjavi za DW.
Za Juratovića, koji se nakon desetljeća provedenih u klupama Bundestaga, više neće kandidovati na sljedećim izborima krajem februara, je pokret u Beogradu još po nečemu poseban.
“Dok cijeli svijet popušta pred autokratima, studenti Balkana su našli način se svojih riješiti. Vučić tu bitku ne može dobiti”, kaže socijaldemokratski političar i izražava nadu da će se zemlje zapadnog Balkana “konačno riješe politmafije”.
Više Evropske unije, manje Kine
Glasnogovornik zastupničkog kluba Unije CDU/CSU u odboru za vanjsku politiku Bundestaga Jürgen Hardt je u priopćenju za DW rekao kako je nesreća u Novom Sadu i protesti koji su uslijedili jasan znak da Srbija mora nešto promijeniti u svojoj vanjskopolitičkoj orijentaciji. „Srbija se u prošlosti previše oslanjala na kineski novac i know-how i to se sad osvećuje. Urušavanje nove željezničke stanice u Novom Sadu, koji je dio kineskog projekta Puta svile puta, pada srbijanskoj vladi na nogu. Pogrešna izvedba i i korupcija su bili više nego očiti”, rekao je predstavnik stranke koja će vjerojatno sastavljati novu vladu u Njemačkoj.
Hardt, koji se kao i ostatak svoje stranke, što je formulirano i u predizbornom programu, zalaže za što prisnije povezivanje regije zapadnog Balkana i Evropske unije, šalje jasnu poruku vlastima u Beogradu: “Srpska vlast bi trebala slušati demonstrante: manje Kine više Evropske unije. Budućnost Srbije je u EU-u. To se mora ogledati i u postupcima srbijanskih elita”, zaključio je demokršćanski političar.
“Narod Srbije ima pravo znati”
Izvjestitelj za zapadni Balkan stranke Zeleni u Bundestagu Boris Mijatović na pitanje o stavu naspram protesta u Srbiji prije svega osuđuje nasilje protiv demonstranata i pokušaje zastrašivanja. “Izvještaji o bandama razbojnika koji tuku demonstrante do tačke hospitalizacije duboko su uznemirujući. Pravo na okupljanje i sloboda izražavanja kamen su temeljac svakog demokratskog društva. Srbija, kao zemlja kandidat za ulazak u EU, ima zadatak garantovati te slobode svojim građanima kako bi zadržala svoj kredibilitet kao partner Evropske unije“, podsjeća Mijatović.
On je tokom svog mandata vrlo često boravio u regiji te je djelovao kao posmatrač na posljednjim izborima u Srbiji.
Osvrćući se na tragediju u Novom Sad Mijatović je rekao kako “narod Srbije ima pravo znati kako je došlo do ove tragične nesreće i ko je odgovoran.
„Moja stranka se solidarizira s građanima Srbije koji traže pravdu za žrtve i suđenje odgovornima“, rekao je za DW Mijatović.