Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

protesti

Nasilje širom SAD-a, protesti zbog policijske brutalnosti

brooklyn

Floydov slučaj ponovno je raspirio gnjev američke javnosti zbog policijskih ubistava crnih Amerikanaca i u naciji otvorio duboku ranu rasne nejednakosti

U 25 gradova širom SAD-a uveden je policijski sat nakon što su se protesti zbog ubistva Afroamerikanca Georgea Floyda, kojeg je ugušio policajac Derek Chauvin, pretvorili u divljanje, nasilje i haos.

I danas su u 30 gradova održani protesti, a policija je demontrante pokušala otjerati suzavcima i gumenim mecima. Nekoliko policijskih automobila je zapaljeno.

U Chicagu su demonstranti bacali kamenje na policiju. U Los Angelesu je policija na demonstrante ispalila gumene metke, nakon što su ovi zapalili njihove automobile.

Drugi dan zaredom velika grupa demonstranata okupila se i pred Bijelom kućom. Hiljade ljudi prosvjedovale su na ulicama Minneapolisa, New Yorka, Miamija, Atlante i Philadelphije. Policijski sat je, između ostalih, uveden i u Minneapolisu, Atlanti, Los Angelesu, Philadelphiji, Portlandu i Louisvilleu.

U Indianapolisu je poginula najmanje jedna osoba, dok su još dvije upucane. To je već treća žrtva poginula tokom protesta.

Policija se u Brooklynu zabila u demonstrante

Iz Brooklyna stiže snimka koja prikazuje dva policijska automobila kako se zalijeću u demonstrante.

Gradonačelnik New Yorka rekao je da ga je jako uznemirio taj incident i da mu je žao što su to policajci učinili.

“Policajci su ovdje bili u takvoj situaciji da su ih napali i oni su morali pobjeći od toga. Razumijem ih, našli su se u nemogućoj situaciji”, rekao je, ali i dodao da mu je žao što se incident dogodio.

“Moglo ih je ubiti i mi ne znamo koliko ih je ozlijeđeno”, rekla je zastupnica u Kongresu Alexandria Ocasio-Cortez na Twitteru i zatražila da njujorški policajci koji su to učinili budu izvedeni pred sud.

Trump kaže da bi mogao zapovjediti vojsci da zaustavi proteste

Američki predsjednik Donald Trump rekao je u subotu da države i gradovi moraju biti “mnogo stroži” spram protesta protiv policije ili će se uključiti savezna vlada, uz moguće korištenje vojske i hapšenja.

“Liberalni guverneri i gradonačelnici moraju biti MNOGO stroži ili će se savezna vlada morati uključiti i učiniti ono što se mora učiniti, a to uključuje i korištenje neograničene moći naše vojske i mnoga hapšenja”, tvitao je.

Pentagon je u subotu rekao da je svojim vojnim jedinicama zapovjedio da budu spremne u roku od četiri sata ako ih zatraži guverner Minnesote zbog nemira koji su uslijedili nakon što je bijeli policajac ubio crnog muškarca.

Tako kratak rok za potencijalno uključivanje vojske obično se uvodi u slučaju prirodnih katastrofa.

“Za sada guverner Minnesote nije zatražio podršku oružanih snaga Nacionalnoj gardi Minnesote ili policiji”, izjavio je Pentagon.

Američki državni advokat William Barr rekao je u subotu da su “radikali i agitatori izvana” oteli proteste u američkim gradovima zbog smrti nenaoružanog crnog muškarca kojeg je policija uhapsila u Minneapolisu.

“Grupe vanjskih radikala i agitatora iskorištavaju situaciju kako bi provodili vlastitu nasilnu agendu”, rekao je Barr u video izjavi.

“Savezni je zločin prijeći državne granice ili koristiti međudržavne strukture zbog iniciranja ili sudjelovanja u nasilnim protestima, a mi ćemo provoditi te zakone”, dodao je.

Vojna policija

Guverner Minnesote Tim Walz također je osudio elemente koje je nazvao anarhistima koji siju nemir, ali i bijele rasiste ili krijumčare droge.

Da bi vratio kontrolu najavio je mobilizaciju 13.000 pripadnika Nacionalne grade i zatražio pomoć ministarstva odbrane, što je prvi put nakon Drugog svjetskog rata da je u pripravnost stavljena Nacionalna garda.

“Napadnuti smo” i raspoređivanje je potrebno zbog vanjskih agitatora koji se koriste Floydovom smrću da bi sijali haos, rekao je, piše agencija Reuters.

I američki državni advokat William Barr okrivio je ekstremističke elemente koji potiču nasilje no ni on ni Walz nisu pružili dokaze za svoje tvrdnje da iza svega stoji politička opozicija, dodaje agencija.

Kao i u Minneapolisu i drugdje napetost je zapaljivo rasla. Grupe nezadovoljnika okupile su se u Dallasu, Las Vegasu, Seattleu, Memphisu i drugdje, čak i u Washingtonu pod prozorima predsjednika Trumpa.

U New Yorku je više od 200 soba privedeno, a nekoliko je ranjenih među policajcima. Molotovljev koktel bačen je u policijsko vozilo i “pravo je čudo da niko nije ubijen”, rekao je komandant policije Dermot Shea.

U Atlanti ili Miamiju gomila je zapalila policijska vozila.

Chauvinu prijeti 25 godina zatvora, u ponedjeljak na sudu

Podsjetimo, prosvjeditesti u SAD-u izbili su zbog ubistva Georgea Floyda. Bivši policajac u Minneapolisu optužen je za ubojstvo. Derek Chauvin, bijelac, u ponedjeljak je koljenom pritisnuo vrat 46-godišnjeg Floyda, pokazuje snimka. On i još trojica policajaca otpušteni su.

Chauvin (44) trebao bi se na sudu pojaviti u ponedjeljak.

Floydov slučaj ponovno je raspirio gnjev američke javnosti zbog policijskih ubistava crnih Amerikanaca i u naciji otvorio duboku ranu rasne nejednakosti.

Podsjetio je na ubistvo Erica Garnera, nenaoružana crnca u gradu New Yorku 2014., kojemu je policajac zabranjenim zahvatom stisnuo grlo te ga se moglo čuti kako vapi: “Ne mogu disati.”

Njegove riječi postale su poruka pokreta Black Lives Matter osnovanog u jeku policijskih ubistava Afroamerikanaca.