Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Nacionalisti u Mijanmaru traže da vlast zabrani termin “Rohingya”

mijanmar

Nacionalističke grupe u Mijanmaru za danas su najavile masovne proteste koji će se održati u nekoliko većih gradova sa zahtjevom da vlada te zemlje proglasi da ne postoji etnička grupa Rohingya, obespravljena muslimanska manjina koja uglavnom naseljava pokrajinu Rakhine.

Među demonstrantima koji će se okupiti u Patheinu, glavnom gradu južne mijanmarske pokrajine Ayeyarwady Division, su i monasi radikalno desničarske budističke grupe Ma Ba Tha (Komitet za očuvanje rase i religije).

Cilj organizatora protesta je da se izvrši dodatni pritisak na mijanmarskog predsjednika Htina Kyawa i državnu savjetnicu i šeficu diplomatije Aung San Suu Kyi da osude američku ambasadu koja upotrebljava, za demonstrante sporni termin, Ronhingya kada govori o apatridnoj muslimanskoj manjini.

„Od vlasti, a posebno od Daw Aung San Suu Kyi ćemo zahtijevati da jasno kažu da Rohingya nikada neće biti prihvaćena kao etnička grupa u Mijanmaru“, kazao je organizator protesta u Patheinu Yin Lay.

Jedan od vođa protesta i predstavnik Nacionalne mreže MIjanmara u Yangonu Win Ko Ko Latt poručio je kako su današnji protesti samo prvi u nizu koji će se narednih dana održavati u skoro svim većim gradovima Mijanmara.

Win Ko Ko Latt je kazao kako će naredni protesti biti održani u nedjelju u gradu Taunggyi, sjedištu istočne pokrajine Shan.

“Također planiramo i proteste u Yangonu u nedjelju kada u posjetu našoj zemlji stigne američki državni sekretar John Kerry“, kazao je Win.

Protesti se navodno organizuju zbog toga što je ambasada Sjedinjenih Američkih Država (SAD) prošlog mjeseca u svom saopćenju koristila termin “Rohingya”, što nacionalističke grupe traže da se povuče ili demantuje.

Zbog toga je 28. aprila ove godine, oko 500 budističkih nacionalista protestovalo ispred sjedišta ambasade u Yangonu.

Grupe odbijaju da se koristi termin “Rohingya” već da se muslimanska etnička grupa nazove “bengalskom” što će značiti da je ta grupa ilegalno imigrirala iz susjednog Bangladeša.

Američka ambasada se oglasila pomenutim saopćenjem prošlog mjeseca ukazujući na situaciju u mijanmarskoj pokrajini Rakhine gdje bjesni nasilje između budista i muslimana još od 2012. godine, uslijed čega je raseljeno 100.000 stanovnika, većinom Rohingya muslimana.

Suu Kyi je, nakon pritiska nacionalističkih grupa, zatražila od američke ambasade da prestanu sa upotrebom “sporne riječi”.