Kahovka u Ukrajini
Međunarodni eksperti tvrde da je “krajnje vjerovatno” da Rusi stoje iza rušenja brane
ICC, stalni svjetski tribunal za ratne zločine, također istražuje napade na infrastrukturu Ukrajine, koji bi mogli predstavljati kršenje međunarodnog prava
“Krajnje je vjerovatno” da je rušenje brane Kahovka na jugu Ukrajine uzrokovano eksplozivom koji su postavili Rusi, saopćio je tim pravnih stručnjaka koji pomažu ukrajinskim tužiocima u njihovoj istrazi u preliminarnim nalazima objavljenim u petak.
Ruski predsjednik Vladimir Putin optužio je Ukrajinu za uništavanje brane Kahovka kao taktiku koju podržava Zapad za eskalaciju sukoba.
Ukrajina istražuje eksploziju kao ratni zločin i moguće kriminalno uništavanje životne sredine ili “ekocid”.
Ogromna brana hidroelektrane Kahovka iz sovjetskog doba, pod ruskom kontrolom od invazije 24. februara, probijena je u ranim jutarnjim satima 6. juna, oslobađajući bujicu vode preko dijela bojnog polja u južnoj Ukrajini, uništavajući poljoprivredno zemljište i prekidajući snabdijevanje vodom za veliki dio stanovništva.
Stručnjaci međunarodne pravne firme za ljudska prava Global Rights Compliance, koja provodi napore Zapada da podrži odgovornost za zločine u Ukrajini, posjetili su Hersonsku oblast od 10. do 11. juna s državnim tužiocem Ukrajine i timom Međunarodnog krivičnog suda.
– Dokazi i analiza dostupnih informacija – koje uključuju seizmičke senzore i razgovore s vrhunskim stručnjacima za rušenje – ukazuju na to da postoji velika vjerovatnoća da je uništenje uzrokovano unaprijed postavljenim eksplozivom postavljenim na kritičnim tačkama unutar strukture brane – navodi se u preliminarnim nalazima tima advokatske firme u čiji je uvid došao Reuters.
Viši advokat Yousuf Syed Khan iz Global Rights Compliance, koji je učestvovao u terenskoj misiji u Hersonu, kazao je da nalaz da je ruska strana digla u zrak branom unaprijed postavljenim eksplozivom “ima stopu vjerovatnoće od 80 posto i više”.
Nalaz se zasniva ne samo na seizmičkim senzorima i jednom od vodećih dobavljača obavještajnih podataka otvorenog koda, nego i na obrascima drugih napada koje smo dokumentirali – rekao je on u intervjuu.
To uključuje prethodne napade na kritičnu vodovodnu infrastrukturu, instalacije i cjevovode, kaže on.
Odbacili su teoriju da je katastrofalni proboj brane mogao biti uzrokovan samo lošim upravljanjem.
Uništenje brane i uticaj na akumulaciju Kahovka i okolno područje stvorili su uslove za koje su istražitelji rekli da bi mogli predstavljati zločin umiranja od gladi ciljajući na “objekat neophodan za opstanak civilnog stanovništva”, rekao je Khan.
Napad može biti dio šireg zločina protiv čovječnosti, ali grupa još nije donijela takvu ocjenu.
Namjerni napad na branu može predstavljati ratni zločin na osnovu međunarodnog humanitarnog prava jer se pretpostavlja da je meta civilne prirode, osim ako ne postoji valjan vojni cilj, navodi u saopćenju britanska advokatica Catriona Murdoch, koja je vodila istragu mobilnog pravosudnog tima.
– Čak i u veoma malo vjerovatnom scenariju da je brana, ili područje u blizini, predstavljala validan vojni cilj srazmjeran uništavanju brane, i dalje joj se pruža povećana zaštita prema međunarodnom humanitarnom pravu – kazala je ona.
ICC, stalni svjetski tribunal za ratne zločine, također istražuje napade na infrastrukturu Ukrajine, koji bi mogli predstavljati kršenje međunarodnog prava.