Mike Lynch
Među nestalima nakon potonuća jahte kod Sicilije i “britanski Bill Gates”
Italijanska vatrogasna i obalna služba ranije su objavile da njihovi ronioci traže sedmero nestalih, ne objavivši odmah da je jedno tijelo pronađeno.
Luksuzna jedrilica duga 56 metara, registrirana u Velikoj Britaniji, u zoru je potonula s 22 ljudi, 10 članova posade i 12 putnika, kad je područje pogodila jaka oluja, saopćila je obalna straža.
Među nestalima su britanski, američki i kanadski državljani. Osmero spašenih, uključujući jednogodišnje dijete, odvedeni su u bolnicu te su svi stabilno, prenose lokalni mediji.
Jedrilicu imena Bayesian, višestruko nagrađivanu zbog dizajna, izgradilo je italijansko brodogradilište Perini 2008. godine.
Sicilijsku luku Milazzo napustila je 14. avgusta, a u nedjelju navečer bila je kod Palerma.
Nestao britanski IT poduzetnik
Britanski IT poduzetnik Mike Lynch je među šestero nestalih, objavili su britanski mediji. Jedrilica je, prema pisanju Sky Newsa, bila u njegovom vlasništvu.
Lynch, poznat kao “britanski Bill Gates”, je suosnivač softverske kompanije Autonomy koja je osnovana u Cambridgeu 1996. godine. Brzo se proširila i postala jedna od vodećih britanskih tehnoloških kompanija, piše BBC.
The ship capsized after being hit by a tornado. pic.twitter.com/qYj2c7qdnM
— LADbible (@ladbible) August 19, 2024
Uspjeh njegove kompanije doveo je do toga da je prodana računaskom divu Hewlett-Packardu za 11 milijardi dolara 2011.
Samo godinu dana kasnije, HP je vrijednost Autonomyja procijenio na 8.8 milijardi dolara, rekavši da je Lynch preuveličao njenu vrijednost. Uslijedile su godine pravnih bitki koje su kulminirale podizanjem optužnice američkih tužitelja protiv Lyncha 2018.
Tužitelji su ga optužili da je napuhao vrijednost kompanije koristeći ugovore sa starim datumima kako bi doveo kupce u zabludu. Rekli su da je prikrio gubitaško poslovanje kompanije preprodajom hardvera, a također su ga optužili da je zastrašivao ili isplaćivao ljude koji su ukazivali na ilegalna djelovanja, piše BBC.
Na kraju je izručen SAD-u 2022., a sudski proces je kulminirao u junu oslobađajućom presudom.