Lavrov: Haški tribunal je trebalo davno zatvoriti
Ruski ministar vanjskih poslova Sergey Lavrov kazao je da je UN-ov tribunal za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji trebalo davno zatvoriti pošto je pristrasan na štetu Srba.
Lavrov je izjavio u ponedjeljak da je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) trebalo zatvoriti jer je “pokazao pristrasnost i jednostranost”, prenosi ruska novinska agencija “Sputnik”.
“Po mom mišljenju, oko 80 procenata slučajeva pred tim sudom započeto je protiv Srba. Slučajevi koji su pokrenuti protiv drugih nacionalnosti su često propadali”, rekao je Lavrov na Svjetskom festivalu omladine i studenata u ruskom gradu Sočiju.
Lavrov je izdvojio bivšeg komandanta Oslobodilačke armije Kosova Ramusha Haradinaja, trenutnog premijera Kosova, koji je oslobođen optužbi za ratne zločine pred MKSJ-om tokom 2012.
On je insistirao na tome da Haradinaj nije trebao biti oslobođen. “Svi pozvani svjedoci su ili nestali, ili odbili da svjedoče”, rekao je on.
Do sada je MKSJ osudio 83 osobe, uglavnom iz Bosne i Hercegovine, a značajan procenat njih su bosanski Srbi.
U februaru 1993. Rusija je glasala za Rezoluciju 808 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija, kojom je uspostavljen Međunarodni tribunal za suđenja osobama koje su počinile ratne zločine tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji.
MKSJ bi se trebao zatvoriti krajem ove godine, ali će Mehanizam za međunarodne krivične sudove (MMKS) dovršiti njegove preostale slučajeve.
U decembru 2010. godine Rusija se suzdržala od glasanja o Rezoluciji 1966 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija kojom je odlučeno da je potrebno uspostaviti MMKS.
Ovo nije prvi put da Lavrov poziva na zatvaranje MKSJ-a.
U aprilu 2016. on je UN-ov sud opisao kao “ispolitiziran”, ponovo argumentirajući svoje tvrdnje primjerom Haradinajevog oslobađanja od optužbi.
MKSJ je bio prvi sud za ratne zločine koji su formirale Ujedinjene nacije i prvi međunarodni sud za ratne zločine nakon sudova u Nurnbergu i Tokiju. Tokom više od dvije decenije saslušano je skoro 5.000 svjedoka i održano oko 11.000 dana suđenja.
MKSJ je podigao optužnice protiv 161 osobe, većinom visokorangiranih zvaničnika u državnim, vojnim ili policijskim strukturama. Ući će u istoriju kao prvi sud koji je optužio predsjednika države za ratne zločine, Slobodana Miloševića, ali je on preminuo prije kraja suđenja.