rat u ukrajini
Kreću ogromni problemi s novcem za Rusiju: “Oklopnjake zovu konzerve, gube ih po 40 dnevno”
Kremlj se i dalje uvelike oslanja na financijsko poticanje Rusa da se bore u Ukrajini, što će vjerovatno nastaviti opterećivati rusku ekonomiju decenijama, piše Institut za proučavanje rata
Ruski napori za stvaranjem vojnih snaga u kombinaciji sa zapadnim sankcijama imaju dugoročne štetne učinke na rusku ekonomiji, piše u svojoj novoj dnevnoj analizi Institut za proučavanje rata (ISW), dodajući kako je upravo to i ranije prognozirao.
ISW napominje kako su finansijski stručnjaci Reutersu da će se Kremlj suočiti s budžetskim deficitom koji će “isprazniti rezerve Moskve na najnižu razinu u niz godina” zbog predviđenog smanjenja prihoda od energije, kao i zbog sankcija te troškova ruske mobilizacije.
Jedan od finansijskih eksperata predvidio je da bi isplate mobiliziranim Rusima, uključujući socijalne beneficije, mogle koštati Kremlj između 900 milijardi rubalja i tri biliona rubalja (između 14.6 i 32.3 milijarde dolara) u sljedećih šest mjeseci.
Ta brojka ne uključuje isplate drugim vojnicima kao što su BARS (rezervisti), dobrovoljačkim jedinicama i dugoročnu obvezu isplata vojnicima na ugovoru, dobrovoljcima i nevojnim stručnjacima koji su se preselili na okupirane teritorije, kao i plaćenicima koji ratuju za Rusiju.
ISW je prethodno procijenio da jedan dobrovoljački bataljun od 400 vojnika košta Rusiju najmanje 1.2 miliona dolara mjesečno isključujući bonuse za novačenje i posebna plaćanja za vojna postignuća.
#Russian force generation efforts combined with Western sanctions are having long-term damaging effects on the Russian economy, as ISW has previously forecasted. https://t.co/fHRvqMOi4z pic.twitter.com/sOOzu4gTjP
— ISW (@TheStudyofWar) November 3, 2022
Kremlj se i dalje uvelike oslanja na financijsko poticanje Rusa da se bore u Ukrajini, što će vjerovatno nastaviti opterećivati rusku ekonomiju decenijama, piše Institut za proučavanje rata.
Ruski zvaničnici obećavali su plaće dobrovoljcima i mobiliziranim muškarcima koje su više nego dvostruko veće od prosječne ruske civilne plaće prije i tijekom ruske invazije na Ukrajini. Kremlj je pokušavao preusmjeriti dio troškova za vojsku na ruske federalne subjekte, ali vjerojatno će uskoro morati više posegnuti u federalni budžet.
Kremlj se, napominje ISW, već suočava s izazovima u isporuci obećane naknade te izazovima koji povećavaju socijalne napetosti unutar ruskog društva.
Putinovi pozivi na konkurentnu rusku vojnu industriju odvojeni su od stvarnosti ruskog opskrbnog lanca i pitanja obrambene industrijske baze, piše Institut za proučavanje rata.
Britanci: Rusi oklopna vozila zovu aluminijske konzerve
Britansko ministarstvo vanjskih poslova u novom izvješću piše o stanju u ruskoj vojsci.
“Ruski vojnici koji služe u Ukrajini vjerovatno su frustrirani zato što su prisiljeni služiti u starim borbenim vozilima pješaštva, koja opisuju kao aluminijske limenke”, pišu Britanci jutros.
“Sredinom oktobra, suočeni s ukrajinskim ofanzivama, Rusi su gubili preko 40 oklopnih vozila dnevno, što je otprilike jednako opremi bataljuna”, dodaju Britanci.
“Posljednjih tjedana Rusija je vjerojatno pribjegla nabavi najmanje 100 dodatnih tenkova i borbenih vozila pješaštva iz bjeloruskih zaliha”, dodaje se. “Oklopne jedinice i topništvo središnji su dio ruskog načina ratovanja”, pišu Britanci i dodaju da Rusi sad imaju poteškoća i s nabavom topničkog streljiva te da im nedostaje ispravnih vozila.