Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Liban

Ko je Hasan Nasralah, vođa Hezbolaha?

hasan nasralah hezbolah
Foto: Screenshot/ YouTube

Šezdesetčetvorogodišnji vjerski lider postao je jedna od najmoćnijih i najpolarizirajućih ličnosti na Bliskom istoku

Hasan Nasralah (Hassan Nasrallah) je dugogodišnji vođa Hezbolaha, oružane grupe i političke stranke koju podržava Iran, a koja kontroliše veći dio južnog Libana. Njegova trenutna sudbina je nepoznata nakon što je Izrael gađao Hezbolahovo sjedište u Bejrutu masovnim zračnim napadima u pokušaju da ubije Nasralaha 27. septembra.

Tokom više od 30 godina na čelu Hezbolaha, Nasralah je transformirao šiitsku miliciju u glavnu političku snagu u Libanu i moćnog protivnika susjednog Izraela, piše Radio Slobodna Evropa.

Za to vrijeme, 64-godišnji vjerski lider postao je jedna od najmoćnijih i najpolarizirajućih ličnosti na Bliskom istoku.

Za mnoge članove libanske šiitske zajednice, historijski marginalizirane grupe, on je heroj. Ali drugi ga smatraju ratnim huškačem koji je uvukao zemlju u regionalne sukobe.

Sjedinjene Države smatraju Hezbolah terorističkom organizacijom, iako je Evropska unija stavila na crnu listu samo njegovo oružano krilo.

Nasralah je rođen 1960. godine u siromašnoj porodici u južnom predgrađu glavnog grada Bejruta. Nakon studija u šiitskoj medresi u Iraku, Nasralah se pridružio pokretu Amal, miliciji koja je nastojala da podigne status šiitske zajednice u Libanu.

Nakon izraelske invazije na južni Liban 1982. – tokom razornog građanskog rata u Libanu – Nasralah se pridružio novoformiranom Hezbolahu.

Karizmatični klerik i vješt govornik, Nasralah se brzo popeo kroz Hezbolahove redove. Kada je Izrael 1992. godine ubio šefa Hezbolaha Abasa al-Musavija, Nasralah je izabran za njegovog nasljednika u dobi od 32 godine.

Nasralah je uspostavio bliske odnose sa većinski šiitskim Iranom, ključnim saveznikom Hezbolaha. Uz značajnu finansijsku i političku pomoć Teherana, Nasralah je izgradio Hezbolah u moćan politički i vojni entitet u Libanu i glavnog igrača u regionu.

Hezbolahova borba protiv Izraela donijela je Nasralahu podršku unutar i izvan Libana. Godine 2000, nakon upornih napada Hezbolaha, Izrael je povukao svoje snage iz južnog Libana nakon 18-godišnje okupacije.

Godine 2006. Hezbolahovo kidnapovanje dva izraelska vojnika izazvalo je razorni 34-dnevni rat s Izraelom. Uprkos prouzrokovanom razaranju i gubitku života, rat je ojačao položaj Hezbolaha u Libanu i regionu.

Pod Nasrallahovim vodstvom, Hezbollah je došao u pomoć sirijskom predsjedniku Basharu al-Assadu tokom građanskog rata u toj zemlji, obučavao je milicije koje podržava Iran u Iraku i Jemenu i pomagao Hamasu, palestinskom pokretu koji su SAD i Evropska unija označili kao teroristički.

Hezbolah je takođe optužen da je organizovao smrtonosni bombaški napad na centar jevrejske zajednice u glavnom gradu Argentine Buenos Airesu 1994. godine.

Klerik je rijetko viđen u javnosti u posljednje dvije decenije, a većina njegovih pristalica može samo na televizijskim ekranima da vidi da je njegova nekada crna brada posijedila. Noseći crni turban, Nasralah često drži duge govore putem video veze sa tajnih lokacija zbog sigurnosnih razloga.

Od izbijanja rata u Gazi u oktobru 2023., Hezbolah i Izrael su razmjenjivali stalne prekogranične napade. Hezbolah je rekao da djeluje u znak solidarnosti s Palestincima.

Nasralahova organizacija je pretrpjela velike neuspjehe posljednjih mjeseci. Izrael je ubio ključne članove Hezbolahovog vodstva, neutralizirao značajan dio njegovog vojnog arsenala i poremetio njegovu komunikaciju.

U novom govoru 19. septembra, nakon napada na elektronske uređaje koje koriste pripadnici Hezbolaha, iza kojih se sumnja da stoji Izrael, Nasralah je upozorio Izrael da će “odmazda stići”.