Novi zakoni
Kazne do 2.500 eura ako prekršite ova pravila od 1. januara u Njemačkoj
Odgovarajući grad ili općina određuje koje se tvari tačno mogu odlagati
Početkom 2025. godine na snagu će stupiti brojni novi zakoni u Njemačkoj. Jedna od njih odnosi se bacanje organskog otpada, jer često dolazi do grešaka prilikom odvajanja otpada. Mnoga kućanstva bacaju otpad u pogrešnu kantu, što dovodi do problema, posebno kod obrade organskog otpada.
Metali, plastika…
Primjerice, ako u njemu završe metali, plastika i slično.
Nova uredba stupa na snagu od proljeća 2025. Od 1. januara organski otpad smije sadržavati samo jedan posto stranih tvari. Ako je udio veći od tri posto, vlasnici zahvaćenih kanti moraju očekivati posljedice.
Kompanije za zbrinjavanje otpada imaju mogućnost jednostavno ostaviti kante koje krše propisane propise o odvajanju otpada na ulici. Osim toga, ubuduće bi mogle biti izrečene i novčane kazne, prenosi ARD program Brisant. Tačan iznos još nije utvrđen, no kršenje Zakona o kružnom gospodarstvu već se može kazniti kaznama do 2.500 eura. Od 2025. godine na snagu stupa i novi zakon o zbrinjavanju rabljenog tekstila.
Stupanjem zakona na snagu potrošači će se morati pripremiti na strože kontrole. One se već provode u mnogim okruzima. U okrugu Heilbronn (BaWü), na primjer, kompanija za otpad Alba već radi s takozvanim detektorskim vozilom: “Ono otkriva moguće metale u kantama za organski otpad i, ako je potrebno, blokira uređaj za izlijevanje tako da se kanta ne može isprazniti”, objasnio je glasnogovornik kompanije.
Organski otpad
Mnoge općine provode nasumične provjere, ali moguće su i veće akcije. U okrugu Rems-Murr, na primjer, provjereno je oko 30.000 kanti za organski otpad.
Visok udio stranih tvari u organskom otpadu ima velike nedostatke – zbog čega će se nova pravila primjenjivati od 2025.
Ako je udio stranih tvari previsok, organski se otpad više ne može prikladno obraditi. Prema podacima Europske gospodarske službe, godišnje se izgubi oko 92.000 tona komposta. Ispravnim odvajanjem otpada još oko 69.000 ljudi moglo bi se opskrbiti energijom iz organskog otpada i uštedjeti 25.600 tona CO2.
Odgovarajući grad ili općina određuje koje se tvari tačno mogu odlagati. Prema popisu Saveza ministarstva okoliša, u organski otpad, između ostalog, ne spadaju sljedeće tvari:
pepeo
životinjski izmet
staklo
gumeni predmeti
drvni ostaci, obrađeni
higijenski artikli
smeće
keramika, porculan
ostaci svijeća
karbonski papir
kožni ostaci
lijekovi
papir, karton, papirnati ručnici, maramice, salvete
krpe i krpe za čišćenje
tekstil
glina, keramika, staklo, metal
ambalaža, na primjer od plastičnog aluminija
vata i štapići od vate
Stuttgartsko Ministarstvo okoliša procjenjuje trenutni udio stranih tvari u organskom otpadu između 2,3 i 2,6 posto. Savezna udruga za kvalitetu komposta (BGK) pretpostavlja četiri posto, dok Savezna udruga njemačkog kontrolisanja otpadom, upravljanja vodom i cirkulacijom (BDE) govori čak i do pet posto.