Izbjeglice i dalje pristižu na makedonsko – grčku granicu
“U mojoj zemlji je rat, zahvaljujem se grčkom narodu i policiji i makedonskoj armiji. Ovdje smo od jutros. Makedonska policija nam je kazala da će doći voz i odvesti nas. Putujem, jer tražim bolji život i bolju budućnost“, stojeći na samoj graničnoj liniji između Grčke i Makedonije, koju dijeli samo bodljikava žica, priča Muhammed iz Kamišlija, grada na sjeveroistoku Sirije, u blizini granice sa Turskom.
Muhammed želi otići u Evropu i završiti započete studije, koje je prekinuo zbog ratnog stanja u njegovoj zemlji.
“Studirao sam francuski jezik, stigao sam do treće godine, ali nisam mogao završiti studije zbog rata. Rat je uništio sve, univerzitete, ekonomiju, nemamo vode, struje, teško je ostati tamo, ali vjerujem da ću se vratiti u svoju zemlju kada završi rat. Tražimo od drugih država da nam pomognu“, kaže Muhammed.
Nedaleko od njega ekipa AA je zatekla još jednu izbjeglicu iz Iraka, koji nije želio da otkrije svoj indentitet, rekavši samo da je morao otići iz svoje države.
“Dolazim iz Iraka, svi su napustili svoje države jer tamo nema života, pogledajte koliko samo ima žena i male djece. Pretoplo je. Izgubio sam svog oca, ne znam je li živ ili mrtav. Ovdje čekam pet sati, želio bih ići u Njemačku, ne želim rat“, izjavljuje ovaj Iračanin.
Izbjeglice prolaze granicu u grupama i upućuju se prema prihvatnom centru, gdje se vrši njihova registracija. Za to vrijeme ekipe UNHCR-a,Crvenog Krsta i drugih humanitarnih organizacija dijele im potrebnu humanitarnu i medicinsku pomoć, zatim se vozovima, autobusima i taksijima upućuju prema sjevernom graničnom prijelazu Tabanovci kako bi nastavili svoj put kroz Srbiju ka zemaljama EU.
U periodu od osam sati 1. septembra do 2. septembra makedonske vlasti izdale su ukupno 1.487 potvrda stranim državljanima, od kojih je 939 muškog pola, 203 ženskog, 288 osoba su djeca koja se pridružuju nositelju potvrde, kao i još 57 djece koja putuju bez roditelja, a kojima je izdata potvrda za iskazanu namjeru za podnošenje zahtjeva za priznavanje prava azila.
Prema državljanstvu osoba kojima su izdate potvrde, najbrojniji su državljani Sirije – 1.145, Afganistana – 229, Iraka – 57, dok su drugi u manjem broju.