Iz Haaga stigla zvanična potvrda: Tužilaštvo ulaže žalbu na presudu Šešelju
Tužilaštvo Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) sa sjedištem u Den Haagu saopštilo je da će uložiti žalbu na prošlosedmičnu oslobađajuću presudu za Vojislava Šešelja po svim točkama optužnice za ratne zločine u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH.
Glavni tužitelj Serge Brammertz je izjavio da su suci ignorisali veliki broj dokaza protiv Šešelja, koji je bio optužen za sijanje ubilačke mržnje svojim huškačkim govorima protiv bosanskih muslimana i Hrvata ranih ‘90-ih godina.
“To je dovelo do toga da većina sudaca nerazumno povjeruje u mogućnost da je protjerivanje civila bilo humana gesta, da je huškački govor mržnje bio samo dizanje morala srpskim snagama i da je raspoređivanje snaga za etničko čišćenje bilo mjera za zaštitu srpskog stanovništva”, rekao je Brammertz.
Također je dodao da presuda Šešelju “suštinski nije obavila sudsku funkciju”.
– Smatramo da je većina u Vijeću bez osnova dozvolila da se kriminalne radnje podvode kao zakonsko podržavanje ratnog stanja, uprkos brojnim dokazima koji ovo opovrgavaju. Mi smatramo da je ovo omogućilo Vijeću da istakne kako je progon civila bila humanitarna gesta, jezik mržnje da je bio usmjeren ka podizanju morala vojnika i da je etničko čišćenje bila mjera zaštite srpskog stanovništva – rekao je Brammertz.
Dodao je da ocjena Sudskog vijeća da nije postojao širok i sistematičan napad protiv nesrpskog stanovništva u BiH i Hrvatskoj predstavlja “opšte ignorisanje dokazanih zločina”.
– Većina u Vijeću nije pravilno cijenila ključne aspekte dokaznog postupka tužilaštva – rekao je glavni tužilac.
Haški tribunal oslobodio je 31. marta Vojislava Šešelja optužbi po svih devet tačaka optužnice za zločine počinjene na području BiH, Hrvatske i Vojvodine.
Većina članova Vijeća, uz izuzetno mišljenje jedne od sutkinja, zaključila je da Tužilaštvo nije dokazalo postojanje udruženog zločinačkog poduhvata (UZP), kao i da Šešelj nije kriv za progon, deportaciju, mučenje, bezobzirno razaranje i pljačkanje u periodu od augusta 1991. do septembra 1993. godine.
Žalbu na ovu presudu rješavat će Mehanizam za međunarodne tribunale, javlja Birn.