italijanski plan
Italija odvela i drugu grupu migranata u centar za obradu u Albaniji
Italija je prva zemlja EU-a koja obrađuje zahtjeve za azil na lokacijama izvan Evropske unije
Brod italijanske mornarice preuzeo je u petak drugu grupu migranata iz Egipta i Bangladeša iz Sredozemnog mora i doveo ih u centar za obradu zahtjeva za azil u Albaniji uprkos neriješenom sudskom sporu oko novog italijanskog plana.
Osam muškaraca putovalo je brodom iz Afrike u Evropu kada ih je prije nekoliko dana preuzeo brod italijanske mornarice. Njihovi zahtjevi za azil sada bi trebali biti obrađeni u Albaniji, prije nego što se sazna hoće li im biti dopušten ulazak u Italiju ili će biti vraćeni u zemlje porijekla.
Italija je prva zemlja EU-a koja obrađuje zahtjeve za azil na lokacijama izvan Evropske unije.
Plan izazvao žestok spor
Novi plan doveo je do žestokog spora između talijanske vlade i pravosuđa nakon što je sud u Bologni presudio protiv procesuiranja prve skupine migranata koji su stigli u Albaniju, a koji su također došli iz Egipta i Bangladeša.
Sud je presudio da se skupina mora odvesti u Italiju jer, prema zakonu EU-a, ni Bangladeš ni Egipat nisu klasificirani kao sigurne zemlje podrijetla, što je preduvjet za procesuiranje u talijanskim centrima izvan zemlje.
Kao odgovor, desničarska vlada italijanske premijerke Giorgije Meloni donijela je dekret kojim se uspostavlja novi popis od 19 sigurnih zemalja podrijetla, koji uključuje Egipat i Bangladeš.
Sud u Bologni zatražio je da Evropski sud pravde preispita dekret, zbog čega bi drugi pokušaj obrade zahtjeva za azilom u Albaniji također mogao završiti na sudu.
Nakon prve presude Meloni je optužila italijansko pravosuđe za političku umiješanost.
Zamjenik premijera Matteo Salvini, iz populističke stranke Liga, nazvao je suce koji rade na tom slučaju “komunistima”.
Ogromni troškovi
Italijanska opozicija ocijenila je da je podjela vlasti između vlade i pravosuđa u velikoj opasnosti.
U međuvremenu, italijanski državni ured za reviziju ispituje jesu li visoki troškovi tog plana razumni. Skupine za ljudska prava kritizirale su te troškove, koje procjenjuju na 20.000 eura po izbjeglici.
Plan pomno prate i druge evropske vlade, od kojih neke razmatraju sličan pristup.
Italija je već dugi niz godina jedna od zemalja EU-a najviše pogođenih migracijama iz Afrike u Evropu preko Sredozemlja.
Uprkos značajnom padu, više od 50.000 ljudi stiglo je do talijanske obale ove godine prema Ministarstvu unutarnjih poslova, mnogi prešavši opasan put koji mnogi također i ne prežive.