Ispred Narodne skupštine Srbije paljene svijeće za srebreničke žrtve
Ispred Doma Narodne skupštine Srbije, u organizaciji Inicijative mladih za ljudska prava, povodom 21. godišnjice genocida u Srebrenici, održan je komemorativni skup, u znak sjećanja na 8 hiljada 372 srebreničke žrtve, javlja Anadolu Agency.
Učesnici skupa su držali transparente na kojima je pisalo: “Nikada nećemo zaboraviti genocid u Srebrenici“, “Premladi da se sjećamo, odlučni da nikada ne zaboravimo“ i “Brojevi su važni, ako su važni ljudi. 8372“.
Na platou ispred Skupštine, zalijepljeni su papiri sa odštampanim brojevima od jedan do 8372, a između zalijepljenih papira, paljene su svijeće čime je odana počast žrtvama genocida u Srebrenici.
Direktorka Inicijative mladih za ljudska prava Anita Mitić, podsjećajući da je prošle godine u Beogradu skup “Sedam hiljada”, kojim je bilo planirano da toliko ljudi legne ispred Skupštine i na taj način oda počast srebreničkim žrtvama zabranjen, rekla je:
“Mislim da je ove godine važnije nego ikada da se ova komemoracija održi u Beogradu, prvo zbog toga što se danas u Parlamentu Srbije nalaze najrazličitije političke opcije, od onih koje su učestvovale u ratu, do onih koji otvoreno negiraju genocid.”
Mitić je u izjavi novinarima rekla da je Inicijativa uputila poziv poslanicima da dođu na ovu komemoraciju, zamolila ih da usvoje rezoluciju kojom će osuditi genocid u Srebrenici te da održe komemorativnu sjednicu u Skupštini, koja bi započela minutom ćutanja.
“Međutim, ni za šta od toga, Parlament kao najviše predstavničko tijelo, nije imalo sluha. Ne znamo da li će iko od poslanika doći na komemoraciju. U Skupštini su određene stranke (LDP-SDA Sandžaka, LSV-Zelena stranka, op.a) uputile rezoluciju o genocidu u Srebrenici, međutim to je ostalo bez ikakvog komentara, odnosno nije ušlo ni u skupštinsku proceduru”, rekla je Mitić.
Govoreći o postupcima vlasti u Srbiji povodom obilježavanja 21. godišnjice genocida u Srebrenici, Mitić je dodala da “sve to pokazuje da država Srbija i Skupština Srbije i dalje nastavljuju politiku negiranja genocida”.
“Upravo i ta atmosfera kojom se obilježava ova godišnjica nam pokazuje da se naše društvo i dalje nije pomaklo proteklih 21 godinu”, zaključila je Mitić.
Komemorativni skup obezbjeđivala je policija. Nekolicinu koja je protiv obilježavanja genocida u Srebrenici u glavnom gradu Srbije, policija je udaljila i nije im dozvolila da pređu ulicu i priđu neposredno do učesnika komemorativnog skupa.