Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

podrška terorizmu

Iranska Revolicionarna garda i libanski Hezbollah pomažu Hutima u napadima na brodove

Foto: X/ Ilustracija

Huti, koji su se 1980-ih pojavili kao naoružana grupa u opoziciji sunitskom vjerskom utjecaju Saudijske Arabije u Jemenu, tvrde da podržavaju Hamas napadajući komercijalne brodove za koje kažu da su ili povezani s Izraelom ili plove u izraelske luke

Zapovjednici iranskog Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC) i libanske grupe Hezbollah nalaze se na terenu u Jemenu i pomažu u usmjeravanju i nadgledanju napada Huta na brodove u Crvenom moru, kazali su Reutersu četiri regionalna i dva iranska izvora.

Iran – koji naoružava, obučava i finansira Hute – pojačao je isporuke oružja jemenskoj miliciji nakon rata u Gazi, koji je izbio nakon što su proiranski borci Hamasa napali Izrael 7. oktobra, saopćila su četiri regionalna izvora.

Letjelice iz Teherana

Teheran je obezbijedio napredne bespilotne letjelice, protubrodske krstareće rakete, precizne balističke rakete i rakete srednjeg dometa Hutima, koji su u novembru počeli napadati komercijalne brodove u znak solidarnosti s Palestincima u Gazi, tvrde izvori.

Zapovjednici i savjetnici IRGC- također pružaju znanje, podatke i obavještajnu podršku kako bi utvrdili koji su od desetaka brodova koji svakodnevno putuju kroz Crveno more namijenjeni Izraelu i predstavljaju mete Huta, tvrde svi izvori.

Washington je prošlog mjeseca saopćio da je Iran duboko uključen u planiranje operacija protiv brodskog prometa u Crvenom moru i da je njegova obavještajna informacija ključna kako bi se Hutima omogućilo da napadaju brodove.

U odgovoru na zahtjev za komentarom tih navoda, Bijela kuća je ukazala na svoje prethodne javne komentare o tome kako Iran podržava Hute.

Na svojim sedmičnim konferencijama za novinare, portparol iranskog ministarstva vanjskih poslova Nasser Kanaani više puta je negirao da je Teheran umiješan u napade Huta na Crvenom moru. Ured za odnose s javnošću IRGC nije odgovorio na zahtjev za komentarom.

Pojavili se osamdesetih

Portparol Hutija Mohammed Abdulsalam negirao je bilo kakvu umiješanost Irana ili Hezbolaha u pomaganju u usmjeravanju napada na Crvenom moru. Portparol Hezbolaha nije odgovorio na zahtjev za komentar.

Huti, koji su se 1980-ih pojavili kao naoružana grupa u opoziciji sunitskom vjerskom utjecaju Saudijske Arabije u Jemenu, tvrde da podržavaju Hamas napadajući komercijalne brodove za koje kažu da su ili povezani s Izraelom ili plove u izraelske luke.

Njihovi napadi su uticali na globalni brodski transport između Azije i Evrope kroz moreuz Bab al-Mandab kod Jemena. To je pokrenulo američke i britanske zračne napade na ciljeve Huta u zemlji, otvarajući novo poprište sukoba povezano s ratom u Gazi.

Sukob u Gazi je također izazvao sukobe između Izraela i militanata Hezbolaha duž libanonske granice, kao i napade grupa povezanih s Iranom na američke ciljeve u Iraku i Siriji.

Obučavani u Iranu

– Revolucionarna garda je pomagala Hutima u vojnoj obuci (o korištenju naprednog oružja) – rekao je dobro obaviješteni iranski z vaničnik za Reuters.

– Grupa boraca Huta bila je u Iranu prošlog mjeseca i obučena je u bazi IRGC u centralnom Iranu kako bi se upoznala s novom tehnologijom i upotrebom projektila.

Ta osoba takođrer je rekla da su iranski komandanti otputovali u Jemen i uspostavili komandni centar u glavnom gradu Sanaai za napade na Crveno more kojim upravlja viši komandant IRGC odgovoran za Jemen.