hrvatska novinarka
Hrga: Da sam ja danas djevojčica u Gazi, mrzila bih vas do kraja života
Hrvatska novinarka Mirjana Hrka koja je svojevremeno izvještavala iz Gaze na svom Facebook profilu napisala je komentar vezano uz napad na ovo područje, kao i jučerašnje glasanje u Generlanoj skupštini UN-a u kojem Hrvatska nije dala podršku humanitarnoj pauzi i pružanju pomoći stanovništvu Gaze.
Njen komentar prenosimo u cjelosti.
“UN je proteklih desetljeća bio toliko jadan da se legitimno postavljalo i pitanje samog smisla postojanja te organizacije.
Sinoć, unatoč snazi židovskih lobija (ogromna), ipak nemaju izbora i vide da je vrag odnio šalu, jer ludovanje Židova srušit će im sve omiljenje postulate:
- nužnosti svjetskog mira
- poštivanja žrtava holokausta,
i milion drugih stvari na kojima se temeljio svijet koji smo do neki dan poznavali.
Ovo u Gazi je školski masakar i UN je sinoć ipak usvojio rezoluciju kojom se traži ‘trenutačno, trajno i održivo humanitarno primirje’ u Gazi.
Dakle, žele da se pothitno zaustavi divljačko ludovanje izraelskih snaga kako bi se riješio problem stotina tisuća zena, djece i staraca koji nemaju veze sa sukobom Hamasa i države Izrael, a nalaze se u logoru na otvorenom, paklenom kotlu kojem Židovi dižu temperaturu bez ikakvih kriterija”, napisala je Hrga.
“Obrazloženje” hrvatske Vlade
Iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova (MVEP) RH odbacili su u subotu pojedine napise da je Hrvatska glasovanjem “protiv” rezolucije u Općoj skupštini UN ujedno i protiv humanitarnih stanki, pružanja pomoći Gazi ili zaštite civilnog stanovništva, istaknuvši da je hrvatska vlada uputila žurnu humanitarnu pomoć stanovništvu Pojasa Gaze u iznosu od 250.000 eura.
“Stajalište Republike Hrvatske je otpočetka jasno i principijelno. Osuđujemo teroristički napad Hamasa, ističemo pravo Izraela na sigurnost i samoodbranu, uz poštovanje odredbi međunarodnog humanitarnog prava kao i zaštitu civilnog stanovništva”, priopćili su iz MVEP-a.
Stoga su, dodaju, netačna tumačenja da je Hrvatska glasovanjem “protiv” rezolucije u Općoj skupštini UN ujedno i protiv humanitarnih stanki, pružanja pomoći Gazi ili zaštite civilnog stanovništva. Uostalom, još prošli tjedan, Vlada RH je uputila žurnu humanitarnu pomoć stanovništvu Pojasa Gaze u iznosu od 250.000,00 eura.
U tekstu predmetne rezolucije ne spominje se da je Hamas izvršio teroristički napad 7. oktobraove godine, kao što se ni ne zahtjeva bezuvjetno puštanje talaca. Ovakav izričaj ide i protiv zaključaka Europskog vijeća u kojima je Hamas jasno imenovan. Većina država članica EU-a glasovala je protiv ili bila suzdržana vezano za ovako predstavljenu rezoluciju, navodi se u priopćenju.
Napominje se i da je Europska unija na sastanku na vrhu Europskog vijeća predložila “humanitarne pauze” kako bi civilno stanovništvo pojasa Gaze moglo dobiti potrebnu pomoć, a da Hamas ne dobije potrebnu podršku. Hrvatska je takav prijedlog jasno podržala.
U slučaju predmetne rezolucije, kako kažu iz MVEP-a, Hrvatska nije mogla podržati nacrt u kojem se ne imenuje niti spominje Hamas koji je izvršio napad i pokolj civila koji se smatra najvećim pojedinačnim stradavanjem Jevreja nakon Drugog svjetskog rata.
Istovremeno, Hrvatska ostaje čvrsto posvećena međunarodnim naporima usmjerenima prema sprječavanju daljnje regionalne eskalacije trenutne krize, zaključuje se u priopćenju.