Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

ujedinjene nacije

Amerikanci i Rusi glasali protiv rezolucije kojom se osuđuje ruska agresija na Ukrajinu

vijece sigurnostu un nova
Foto: Pixsell/ Arhiva

Vijeće sigurnosti UN-a održat će i popodnevnu sjednicu kako bi razmotrilo situaciju u Ukrajini i glasalo o američkom prijedlogu rezolucije koja ima za cilj okončanje trogodišnjeg rata

Generalna skupština Ujedinjenih nacija od jutros održava vanrednu sjednicu, dok će se Vijeće sigurnosti sastati u 15 sati po lokalnom vremenu kako bi raspravljalo o okončanju rata između Rusije i Ukrajine. Na stolu su bile suprotstavljene rezolucije i amandmani, što predstavlja značajnu promjenu u američkoj diplomatskoj strategiji, navodi se na oficijelnoj stranici Ujedinjenih nacija. 

Usvojena rezolucija o Ukrajini, SAD i Rusija protiv

Na današnjoj sjednici Opće skupštine Ujedinjenih naroda usvojena je rezolucija kojom se osuđuje ruska agresija na Ukrajinu, povodom treće godišnjice početka ruske invazije na Ukrajinu. Rezolucija se odnosi na “potpunu invaziju Ukrajine od strane Ruske Federacije” i podsjeća na važnost provedbe svih prethodnih rezolucija koje su usvojene kao odgovor na agresiju Rusije prema Ukrajini.

Za ovu rezoluciju glasovalo je 93 zemalja, 65 je bilo suzdržano, dok je 18 zemalja bilo protiv, među kojima su i SAD i Rusija. Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Srbija glasale su “za” kao i Crna Gora.

glasanje za rezoluciju o ratu u ukrajini
FOTO: Screenshot
Rezultati glasanja za rezoluciju koja je usvojena

Rezolucija koju je predložila Ukrajina, uz podršku evropskih saveznika, zahtijeva hitno povlačenje ruskih snaga s teritorije Ukrajine. Također, naglašava nužnost poštovanja ukrajinskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta.

Istovremeno, Sjedinjene Američke Države predložile su vlastitu rezoluciju koja nije uključivala osudu agresije i poštivanje teritorijalnog integriteta Ukrajine. Kasnije su europske zemlje dodale amandamane na tekst rezolucije, uključujući jasnu podršku suverenitetu Ukrajine. Izmijenjena verzija rezolucije je također prošla, ali SAD je odlučio biti suzdržan od glasanja nakon tih izmjena.

SAD suzdržane i kod glasanja o rezoluciji koju su same predložile

Rezolucija koju su predložile Sjedinjene Američke Države poziva na “brzi kraj sukoba i dodatno naglašava potrebu za trajnim mirom između Ukrajine i Ruske Federacije.”

Postojanje ovih suprotstavljenih rezolucija ukazuje na različite pristupe Sjedinjenih Država i evropskih zemalja u pogledu puta ka miru u Ukrajini.

Odbijen ruski amandman

Rusija je predložila amandman na američki nacrt rezolucije u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, kojim je tražila da se u tekst doda fraza “uključujući rješavanje njezinih temeljnih uzroka” nakon izraza “brzo okončanje sukoba”. Ovaj amandman nije usvojen. Za ruski amandman glasala je 31 država, protiv je bilo 71, dok je 59 država bilo suzdržano. 

Bosna i Hercegovina je glasala protiv ovog amandmana što je bio slučaj i sa zemljama Evropske unije. Što se tiče zemalja u regionu, sve su glasale protiv ruskog amandmana, dok Srbija nije pristupila glasanju.

Amandman Rusije da se u američki nacrt rezolucije doda formulacija koja bi pozivala na “brzi kraj sukoba, uključujući rješavanje njegovih osnovnih uzroka”, nije usvojen. Za je glasala 31 zemlja, protiv je bilo 71, a suzdržano je bilo 59 zemalja.

Usvojen amandman EU

Generalna skupština usvojila je dva amandmana koje su predložile zemlje EU, a koji su uneseni u američki nacrt rezolucije pod nazivom “Put ka miru”.

Prvi amandman podrazumijeva dodavanje novog paragrafa kojim se reafirmiše posvećenost suverenitetu, nezavisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Ukrajine u međunarodno priznatim granicama, uključujući njene teritorijalne vode.

Drugi amandman tretira izmjenu formulacije “trajni mir između Ukrajine i Ruske Federacije” u “pravedan, trajan i sveobuhvatan mir između Ukrajine i Ruske Federacije, u skladu s Poveljom UN-a i principima suverene jednakosti i teritorijalnog integriteta država”.

Generalna skupština je potom usvojila rezoluciju predloženu od Sjedinjenih Američkih Država, uključujući amandmane EU.

Za su glasale 93 zemlje, protiv je bilo osam (Bjelorusija, Burkina Faso, Sjeverna Koreja, Mali, Nikaragva, Niger, Rusija, Sudan), dok su 73 zemlje bile suzdržane.