službena opomena
Evropska komisija upozorila i Hrvatsku zbog tretmana sezonskih radnika
Osim Hrvatske, službene opomene vezane za odredbe direktive o sezonskim radnicima dobili su Češka, Francuska, Mađarska, Malta, Nizozemska, Austrija i Poljska
Evropska komisija je pokrenula postupak protiv Hrvatske i još sedam zemalja članica slanjem službene opomene zbog toga što nisu na potpuno pravilan način prenijele sve odredbe direktive o sezonskim radnicima.
Cilj je te direktive osigurati pravedna i transparentna pravila za prihvat sezonskih radnika iz trećih zemalja u EU. Cilj joj je i garantovati radnicima koji dolaze iz treće zemlje dostojne radne i životne uslove, jednaka prava i primjerenu zaštitu od iskorištavanja u cijeloj EU.
Opomene dobile i druge države EU
Osiguravanje potpunog poštovanja direktive o sezonskim radnicima važan je preduslov za privlačenje radne snage potrebne za sezonski rad u EU, a moglo bi pridonijeti i smanjivanju nezakonitih migracija, navodi Komisija.
Osim Hrvatske, službene opomene dobili su Češka, Francuska, Mađarska, Malta, Nizozemska, Austrija i Poljska.
Komisija smatra da su Češka, Francuska, Hrvatska, Mađarska, Malta, Nizozemska, Austrija i Poljska nepravilno prenijele i/ili provele neke obveze iz direktive o sezonskim radnicima.
Te države članice imaju rok od dva mjeseca da poduzmu potrebne mjere za uklanjanje nedostataka koje je utvrdila Komisija. Ako ne dobije zadovoljavajući odgovor, Evropska komisija im može uputiti obrazložena mišljenja.
Komisija prati prenošenje tog zakonodavnog akta u nacionalno pravo država članica. U okviru tog sveobuhvatnog postupka Komisija je u aprilu 2023. pokrenula prvi skup postupaka zbog povrede slanjem službenih opomena Belgiji, Bugarskoj, Njemačkoj, Estoniji, Grčkoj, Italiji, Kipru, Latviji, Litvi i Luksemburgu.
Postupak ima tri koraka
Komisija, kao čuvar ugovora EU, zadužena je pratiti kako države članice primjenjuju evropske zakone i jednom mjesečno objavljuje paket povrede prava EU. Na temelju vlastitih istraga ili pritužbi građana, preduzeća ili ostalih sudionika pokreće postupak povrede prava EU, piše Index.
Postupak ima tri koraka. Prvi je slanje službene opomene, a ako se stvar ne riješi tom opomenom, šalje se obrazloženo mišljenje u kojem se traži da se osigura sukladnost sa zakonodavstvom Unije. Ako država članica još uvijek ne sarađuje, Komisija može uputiti predmet Sudu Evropske unije.
Većina se slučajeva riješi prije upućivanja Sudu.