Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Procurile informacije

Evropa razmišlja poslati oko 30.000 vojnika u Ukrajinu?

Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Ilustracija

Washington je isključio mogućnost slanja trupa u Ukrajinu, no evropski dužnosnici kažu da Trumpov tim nije isključio mogućnost podrške evropskim snagama

Evropske zemlje razmatraju mogućnost da u Ukrajinu pošalju između 25 i 30 hiljada vojnika, objavio je The Washington Post pozivajući se na dužnosnike.

Istovremeno, evropski čelnici raspravljaju i o tome kakvu vojnu pomoć mogu dobiti od SAD.

Washington također traži odgovore o oružju i snagama koje bi evropske zemlje mogle angažovati.

Nakon što se američki predsjednik Donald Trump okrenuo direktnim pregovorima s Moskvom, što je uključivalo i razgovor s ruskim liderom Vladimirom Putinom, u Evropi se počela sve više spominjati ideja o mogućem slanju slanju trupa u Ukrajinu.

Podrška Ukrajini

Francuski predsjednik Emmanuel Macron sazvao je sastanak nekih evropskih lidera u Parizu u ponedjeljak kako bi potaknuo konkretnije planiranje evropske podrške Ukrajini i postigao konsenzus o potencijalnom raspoređivanju snaga. Uoči sastanka Macron je razgovarao i s Trumpom.

Washington je isključio mogućnost slanja trupa u Ukrajinu, no evropski dužnosnici kažu da Trumpov tim nije isključio mogućnost podrške evropskim snagama, te su se zapitali kakva bi ta podrška mogla biti, piše The Washington Post.

Evropski zahtjevi uključuju sposobnosti obavještajnih podataka, nadzora i izviđanja te potencijalnu zračnu zaštitu ili neku pomoć u protuzračnoj odbrani za zaštitu snaga, rekla su četiri dužnosnika upućena u rasprave.

Američki upitnik koji je poslan evropskim prijestolnicama o snagama i opremi koju bi mogli osigurati za Ukrajinu također je izazvao ozbiljnije konsultacije o toj mogućnosti posljednjih dana, rekli su dužnosnici koji su, kao i drugi, govorili anonimno kako bi podijelili osjetljiva razmatranja.

Snage uvjeravanja ili odvraćanja

Posljednji evropski planovi, kako piše The Washington Post, predviđaju snage “uvjeravanja” ili “odvraćanja” od nekoliko brigada, vjerovatno 25.000 do 30.000 vojnika, koji ne bi bili stacionirani duž linije kontakta, ali bi stajali spremni kao demonstracija sile ako ruske snage pokušaju ponovo pokrenuti rat, rekli su.

Ove bi jedinice mogle biti potpomognute dodatnim snagama izvan Ukrajine u slučaju da se trebaju pojačati i brzo krenuti. Francuska procjenjuje da bi mogla angažovati gotovo 10.000 vojnika. Britanski premijer Keir Starmer prvi je put objavio u nedjelju navečer da je spreman poslati snage u Ukrajinu kao dio dogovora, ako to bude bilo potrebno, prenosi N1.

Francuska i Britanija, jedine dvije nuklearne sile među Evropljanima, bile su na čelu rasprava u koje je uključeno najmanje desetak zemalja, uključujući Poljsku, Nizozemsku, Njemačku te nordijske i baltičke države.

Nizozemski ministar odbrane Ruben Brekelmans rekao je za The Washington Post da će trebati više od političke podrške SAD. I na konferenciji u Minhenu rekao je da evropske zemlje razgovaraju međusobno, ali i sa Amerikom, o tome što svaka zemlja može učiniti.